Jedna od tema koja je obilježila Trampovu kampanju bilo je i pitanje imigracije. Zid ka Meksiku i protjerivanje miliona ilegalnih imigranata bila su obećanja koja su mu pomogla da porazi kandidate unutar republikanskih redova i, na posljetku, Hilari Klinton.
Tramp je u srijedu podržao predlog zakona dvojice republikanskih senatora kojim bi se prepolovio broj takozvanih "zelenih karti" - najviše 50.000 ljudi godišnje moglo bi da dobije stalni boravak u SAD, piše Dojče vele.
Prešlo bi se na sistem prema kojem Amerikanci u zemlju puštaju samo onog ko im (kao radna snaga) treba. Kompetetivni proces bi, kako je rekao Tramp, trebalo da favorizuje one koji govore engleski i kvalifikovane radnike. Uveo bi se sistem bodovanja, slično kao u Kanadi.
Posmatrači Trampov potez vide prije svega kao pokušaj pranja imidža u biračkom tijelu. "Predviđam da Kongres neće biti u stanju da progura složenu reformu imigrantske politike ove ili sljedeće godine", rekao je za Dojče vele Stiven Jejl-Loer, jedan od najuglednijih stručnjaka za imigrantsko pravo.
Ta reforma je, prema njegovim riječima, jednako složena i kontroverzna kao i reforma poreskog ili zdravstvenog sistema - koja je u Kongresu neslavno propala kada je Tramp htio da ukine novine koje je u prošlom mandatu uveo Barak Obama.
"Kongres je nekoliko puta tokom prošle decenije pokušavao i nije uspijevao da popravi naš nakaradni sistem imigracije. Svaki zakonski predlog u tom pravcu zahtijeva dvopartijski konsenzus, ali ovaj zakonski predlog na tome pada", dodaje Jejl-Loer.
Opasnost za ekonomiju
Zapravo Trampova inicijativa nema čak ni nepodijeljenu podršku Republikanaca. Lindzi Grejem, uticajni senator sa dugim stažom iz Južne Karoline, rekao je tako da u principu podržava sistem bodovanja, ali da odbacuje konkretni predlog "jer bi smanjio imigracije upola, uključujući brojne imigrante koji legalno rade u poljoprivredi, turizmu i servisnim industrijama", ističe se u tekstu.
"Grana broj jedan u privredi Južne Karoline je poljoprivreda, a turizam je broj dva. Ako bi ovaj predlog zakona postao zakon, to bi razorilo našu ekonomiju koja se zasniva na imigrantskoj radnoj snazi", istakao je Grejem.
Postavlja se pitanje zašto se Tramp uopšte bakće time ako će mu naškoditi još jedna propala inicijativa. Neće, kaže Jejl-Loer. "Trampu je lako da pozove na smanjenje imigracije i da time politički poentira u biračkoj bazi. Ako zapravo i ne može da ostvari svoj cilj, uvijek za to može da okrivi Kongres", zaključuje stručnjak za imigraciono pravo.
Izvor: rts.rs