On je istakao da bi izgled Sahat kule, nakon restauracije, trebalo da ostane autentičan i sa svim dijelovima koji čine to kulturno dobro.
Vešović je za Dan kazao da je Glavni grad uputio zahtjev Upravi za zaštitu kulturnih dobara da se poštuje autentičan izgled Sahat kule.
"Na sastancima i javno iznosim jednake stavove i do njih držim, a najbolja potvrda za to je i zahtjev Glavnog grada Upravi za zaštitu kulturnih dobara da se konzervatorske mjere sprovedu poštujući autentičan izgled Sahat kule prije njene restauracije. Prema simbolu koji se nalazi na vrhu Sahat kule nemam odnos kao prema religijskom obilježju, već kao dijelu kulturnog dobra koje pripada svima. Po mom shvatanju, restauracija istorijskih amblema Podgorice ne podrazumijeva njihovu redukciju. Znajući da je simbol do juče stajao na vrhu Sahat kule, cijenim da tako treba da bude i vjekovima pred nama", poručio je Vešović.
On je naglasio da ako Sahat kula predstavlja simbol divljenja i ponosa svih građana Podgorice, onda ne treba mijenjati njen izgled.
"Jednako bih mislio i da predmet na vrhu kule podsjeća na simbol bilo koje druge religije, vjerovanja i društvenih vrijednosti. U svemu ovome potenciram značaj obnove Trga Bećir bega Osmanagića i Sahat kule, kao jednog od znakova prepoznavanja Podgorice, koji će u novom ruhu sve naše građane i posjetioce glavnog grada Crne Gore podsjećati na našu bogatu kulturu i istoriju", istakao je on.
Podsjetimo, tokom restauracije Sahat kule u Podgorici, sa njenog vrha je uklonjen krst, koji je tu stajao stotinu godina.
Mitropolija crnogorsko-primorska ranije je osudila taj čin, tražeći da se krst što prije vrati. Oni su kazali da bi na isti način reagovali kada bi bio uklonjen vjerski simobol Katoličke crkve ili Islama.
Restauracija Sahat kule i rekonstrukcija Trga Bećirbega Osmanagića počela je u aprilu, a projekat vrijedan oko pola miliona eura finansira Turska agencija Tika. (Dan)