Kultura

Deset najboljih uloga zanosne Grejs Keli

Veliki režiseri poput Alfreda Hičkoka nijesu voljeli ovu holivudsku ikonu samo zbog neodoljive ljepote, već i zbog ogromnog talenta. Trideset pet godina nakon njene smrti, to dokazuju filmovi kao što su „Rear Window“ i „Mogambo“.
Deset najboljih uloga zanosne Grejs Keli
Portal AnalitikaIzvor

Životna priča holivudske zvijezde Grejs Keli bila je poput bajke koju su obožavale da čitaju djevojčice poput nje, maštajući da će jednog dana postati princeze. Iako je ikonu filma i mode slava pratila cijelog života, uvijek se činilo da je Keli do kraja ostala ona ista, obična djevojka iz Filadelfije. Trideset pet godina nakon što je poginula u saobraćajnoj nesreći 14. septembra 1982. u Monaku, čuvena glumica pamti seviše po kraljevskoj tituli nego po filmskim ulogama. To je vrlo nepravedno prema njenoj filmskoj zaostavštini. Princeza od Monaka ostavila nam je desetaknezaboravnih uloga u filmskim klasicima.

Lista najboljih uloga Grejs Keli podsjetiće vas na to da su značajni režiseri voljeli ovu zanosnu princezu prvobitno zbog velikog talenta, a tek onda zbogljepote.

Prva rola

Uloga Grejs Keli u noar filmu „Fourteen Hours“ (Henri Hatavej, 1951) bila je veoma kratka, ali njen glumački učinak je i te kako bio zapažen. Ipak, iako je privukla pažnju filmske javnosti, minutaža nije bila dovoljna da glumica odmah zadobije povjerenje nekog velikog reditelja.

Magija vesterna

Kada je Stenli Kramer, producent legendarnog vesterna „High Noon“ (Fred Zineman, 1952)„snimio“ Grejs Keli na brodvejskoj pozoenici, nije želio apsolutno nijednu drugu ženu pored Gerija Kupera. Iako je razlika u godinama bila previše očigledna i na momente nelogična u filmu, Keli je ostavila izuzetan pečat na ovaj Oskarom nagrađeni klasik.

02-mogambo

Potvrda talenta

Da je uloga u Zinemanovom vesternu bila značajna za Kelinu karijeru dokazala je odluka legendarnog Džona Forda da joj pruži zahtjevnu sporednu rolu pored Klarka Gejbla u filmu „Mogambo (1953). Pored toga što je dobila Zlatni globus za najbolju žensku ulogu, Keli je ulovila i prvu nominaciju za Oskara u istoj kategoriji. Iako je zlatnu statuetu osvojila Dona Rid, glumici su konačno zvanično otvorena vrata za ozbiljne uloge.

Hičkokova trojka

Tokom pedesetih i šezdesetih godina, lako ste mogli da dođete do dokaza da ste dobar glumac ili glumica. Bilo je dovoljno da vas pod svoje uzme Alfred Hičkok. Upravo to se dogodilo Keli koja je ostavila veliki trag na tri Hičkokova klasika – „Dial M for Murder“ (1954), „Rear Window“ (1954) i „To Catch a Thief“ (1955). Iako je teško odlučiti koja joj je uloga najviše legla, većina kritičara i fanova njenih djela jasno i glasno bira njeno „obigravanje“ oko Džejmsa Stjuarta u misteriji „Rear Window“.

Zlatni trijumf

Iako je film dobio Oskara za najbolji scenario, „The Country Girl“ (Džordž Siton, 1954) ostaće upamćeno samo po Džordži Elgin - ulozi Grejs Keli. Svi su očekivali da Oskara za glavnu žensku ulogu 1955. godine uzme fenomenalna Džudi Garland za rolu u filmu „A Star Is Born“, ali došlo je do iznenađenja u Gradu anđela. Iako nije imala mnogo uloga do tog momenta, Grejs Keli je osvojila Oskara i pokazala Holivudu da je tu zbog nečega značajnijeg od ljepote.

Sinatrin mjuzikl

Prije nego je zvanično dobila rojalno zvanje, Keli je bila dio zvjezdane ekipe u čuvenom mjuziklu „High Society“ (Čarls Volters, 1956). Pored lijepe glumice bili su Frenk Sinatra, Bing Krozbi i Luis Armstrong, ali Keli je uspjela da im ukrade slavu i bude u centru pažnje.

03-grejs-keli

Zaboravljeni labud

Simbolično, iste godine kada je dobila kraljevsku titulu, Keli je glumila princezu u filmu „The Swan“ (Čarls Vidor, 1956). Iako je ovo ostvarenje dobro prošlo na bioskopskim blagajnama, na kraju je završio na groblju napuštenih i zaboravljenih naslova. Film je potpuno uspio samo jedno - da lansira američku karijeru drugog glumačkog velikana, Aleka Ginisa.

Ratne igre

Da se Keli dobro snalazila u ratnim filmovima dokazala je u ostvarenju „The Bridges of Toko-Ri“(Mark Robson, 1954). U filmu je igrala upečatljiva glumačka ekipa na čelu sa Vilijamom Holdenom i Mikijem Runijem, ali ova prosječna priča o ratu u Koreji je svakako iznenađujuće dobro prošla kod kritičara.

L. M.

FOTO: mfa.org / leninimports.com / pinterest.com

Portal Analitika