Prema riječima gradonačalnika Podgorice, Deklaracija koja je usvojena, je dodatni doprinos saradnji zemalja koje obuhvata mehanizam 16+1, od čega su 11 zemalja i članice EU.
Gradonačelnici glavnih gradova država 16+1, usvojili su danas Zajedničku deklaraciju kojom su se usaglasili oko principa i prioriteta u cilju poboljšanja 16+1 saradnje između glavnih gradova. Prema Deklaraciji, ti principi se odnose na podsticanje glavnih gradova zemalja 16+1 u ostvarivanju bilateralne i multilateralne razmjene i vođenju dijaloga, fokusirajući se na unapređenje saradnje od zajedničkog interesa u oblastima kao što su kultura, turizam, obrazovanje, sport i tradicionalna kineska medicina (TKM).
Osim toga, kao prioretni dio saradnje prepoznato je i dalje promovisanje razvoja zelenih gradova usvajanjem načela kao što su poboljšanje energetske efikasnosti i razvoj zelenog turizma, podsticanje glavnih gradova u razmjeni iskustava i praksi u urbanom upravljanju životnom sredinom obuhvatajući tretman otpadnih voda, izgradnju zelenih površina, kontrolu zagađenosti vazduha, javni transport i druge oblasti, odnosno stvaranje kvalitetnijeg ambijenta za život naših građana.
Podsticanje medijske saradnje i mobilisanje medijskih resursa za predstavljanje i promovisanje resursa 17 glavnih gradova u oblasti kulture, turizma, ekonomije i trgovine, u cilju jačanja podrške za saradnju 16+1, takođe je jedan od principa saradnje prepoznat u Deklaraciji.
“Nastavljenje i produbljivanje kulturnog dijaloga među glavnim gradovima učesnicima. Peking će nastaviti da bira i šalje umjetničke ansamble koji će nastupati u glavnim gradovima zemalja centralne i istočne Evrope kroz mehanizme kao što je ,Srećan proljećni festival’; dok se nastup umjetničkih grupa iz glavnih gradova zemalja centralne i istočne Evrope takođe očekuje u Pekingu”, navodi se u Deklaraciji.
Gradonačelnici su kao jedna od prioriteta saradnje prepoznali i podršku izgradnji i razvoju mreže Privrednih komora 16+1, Plesnom i kulturnom savezu 16+1, Savezu turističkih koledža 16+1 i podsticaj relevantnih institucija gradova učesnika da se pridruže navedenim organizacijama.
“Gradovi učesnici cijene uložene napore Podgorice i Pekinga kao gradova domaćina uspješnog Drugog foruma glavnih gradova Kine i zemalja centralne i istočne Evrope. Učesnici su saglasni da se Treći skup održi u Beogradu, Republici Srbiji” zaključeno je u deklaraciji.
Gradonačelnik Stijepović je istakao i očekivanje da su i privrednici država članica 16+1 mehanizma imali uspješan dan, i definisali oblike saradnje sa privrednicima Kine.
“Ovo je jedinstvena prilika za promociju investicionih potencijala svih zemalja učesnica u oblasti industrijske proizvodnje, prerade, energetike, saobraćajne infrastrukture, turizma i poljoprivrede. Potpuno je jasno da samo jedinstvenim stavovima i zajedničkim nastupima možemo velikim i razvijenim tržištima kakvo je kinesko predstaviti naše potencijale i ponuditi nove mogućnosti za konkretnu saradnju u navedenim oblastima, u interesu svih učesnika Foruma” zaključio je gradonačelnik Stijepović.