Društvo

Amfilohije: Sa volovima sam poredio jedino nekrštene Crnogorce

Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije, kazao je danas tokom služenja u Cetinjskom manastiru ba proslavi praznika Dožedstvo Presvete Bogorodice - Mala Gospojina, da je na nedavnoj besjedi kada je kazao ''da su i volovi rođeni u Crnoj Gori pa nisu Crnogorci'', mislio na one nekrštene, koji nisu miropomazani.
Amfilohije: Sa volovima sam poredio jedino nekrštene Crnogorce
Portal AnalitikaIzvor

Amfilohije je tokom liturgije kazao da je današnje bogosluženje početak gradnje hrama Svete Trojice na platou iznad Cetinjskog manastira, u kojoj treba da budu čuvane ruka Svetog Jovana Krstitelja, ikona Bogorodice Filerimske i čestica Časnog Krsta.

Mitropolit Amfilohije se posebno osvrnuo na reagovanje dijela ovdašnje javnosti na svoju nedavnu besjedu u ovom manastiru koja se odnosila na značaj svetog krštenja.

On je rekao da je tada govorio o tome da su svi oni koji su stvarali Crnu Goru bili kršteni i miropomazani.

„Svjedoci toga su i mošti Svetoga Petra Cetinjskoga, Svetoga Vasilija Ostroškoga i ove druge svetinje. I onda sam rekao, moždan je malo teško, nešto što sam čuo od moga duhovnog oca avve Justina. On je to rekao u Srbiji nekom Brozovom oficiru koji ga je poslije rata posmatrao i rugao mu se u vozu. Kad mu je rekao da je i on Srbin rođen u Šumadiji, Sveti Justin mu je rekao da se i volovi rađaju u Šumadiji, da pasu šumadijsku travu, ali nijesu Srbi“, kazao je Vladika Amfilohije.

On je objasnio da je taj slučaj pomenuo i ovdje za Crnogorce.

„Crnogorci koji nijesu kršteni, Crnogorci koji nijesu miropomazani, koji ne vjeruju u Boga, oni ne priznaju ni Svetog Petra Cetinjskoga, Svetog Vasilija Ostroškoga i njihovu Svetinju. A ja takvima kažem: Po čemu ste Crnogorci? Po tome što ste rođeni u Crnoj Gori? Pa i volovi i koze se rađaju u Crnoj Gori, ali nijesu Crnogorci i Crnogorke. Jesu crnogorski volovi i crnogorske koze, ali nijesu Crnogorci i Crnogorke koji su cjelivali i cjelivaju mošti Svetog Petra Cetinjskog i ikonu Majke Božije, pokroviteljke ovoga grada. Njenu ikonu hoće da strpaju u pećinu da na njoj zarađuju pare. Jesu li to Crnogorci, je li to kultura“, upitao je Mitropolit Amfilohije.

On je u toku daljeg služenja kazao da je cetinje grad Presvete Bogorodice. Dodao je da je blagodaran Presvetoj Djevi što je za današnje sabranje na Cetinju i pozvao sve prisutne da se pomole Majci Božijoj da ne dozvoli utamničenje ikone Bogorodice Filerimos u pećinu na Cetinju, što je namjera ovdašnjih vlastodržaca.

„Ona je njegova pokroviteljka otkada je utemeljen, jer je većina hramova u njemu njoj posvećena. Ona je, sada zajedno sa rukom Svetog Jovana Krstitelja, sa svojom čudotvorniom ikonom koju je slikala ruka apostola Luke, zaista pokrovitelj ovoga grada. Oni su prisvojili ikonu Presvete Djeve koja pripada Bogu, Presvetoj Djevi i svima hrišćanima na svijetu. Ona je kao njihova, pa oni hoće da na njoj pare zarađuju, da je strpaju u pećinu. Pomolimo se Bogu da ove godine ona bude vraćena u ovu svetinju i da ovaj kraljevski grad ispuni zavjet kralja i gospodara Nikole i cara strastoterpca Nikolaja Romanova o gradnji cetinjskog sabornog hrama Svete Trojice'', rekao je Mitropolit crnogorsko-primorski.

Na liturgiji su služili Arhiepiskop cetinjski Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije i Mitropolit mihalovsko-košicki Pravoslavne crkve Slovačke i čeških zemalja g. Georgije, koji sa šezdesetak poklonika iz svoje Eparhije boravi u posjeti svetinjama Mitropolije crnogorsko-primorske.

Sasluživalo im je mnogobrojno sveštenstvo Srpske, Ruske, Grčke i Pravoslavne crkve Slovačke i češih zemalja.

U toku Liturgije Mitropolit Amfilohije je miropomazao novokrštenu sluškinju Božiju Dariju.

Nakon pričešća vjernih, Arhijereji su sa sveštenstvom blagosiljali slavski kolač, a onda je Mitropolit Amfilohije u arhipastirskom slovu pozdravio Mitropolita Georgija i njego sveštenstvo i ostale poklonike iz Češke i Slovačke, kao i goste iz Rusije i Grčke.

Portal Analitika