Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Bajramspahić o najavi povećanja zarada sudijama i tužiocima: Tek prvi korak ka popravljanju stanja u pravosuđu

"Vraćanje digniteta i autoriteta sudstvu najvažniji zadatak"

Bajramspahić o najavi povećanja zarada sudijama i tužiocima: Tek prvi korak ka popravljanju stanja u pravosuđu

Ukazuje da je dobro što je Vlada prihvatila zahtjeve Udruženja sudija čime je izbjegnut štrajk koji bi značajno unazadio nezadovoljavajuću efikasnost 

Bajramspahić o najavi povećanja zarada sudijama i tužiocima: Tek prvi korak ka popravljanju stanja u pravosuđu Foto: Radio Slobodna Evropa
Autor
NKAutor
Portal AnalitikaIzvor

“Čestitke Udruženju sudija Crne Gore koje se izborilo za bolji položaj i za povećanje zarada sudijama, ali i državnim tužiocima u Crnoj Gori”, kazala je za Portal Analitika građanska aktivistkinja Dina Bajramspahić, komentarišući najavu ministra pravde Bojana Božovića da će se pred Vladom ove sedmice naći prijedlog izmjena više zakona kojim se predviđa povećanje zarada sudijama i državnim tužiocima za 30 posto. 

Božović: Vlada ove sedmice o povećanju zarada sudijama i državnim tužiocima
2
Božović: Vlada ove sedmice o povećanju zarada sudijama…
07.04.2025 12:42

“Njihovi zahtjevi su bili opravdani, posebno kada su u pitanju sudije osnovnih sudova - koji imaju obimne referate i loše uslove za rad, a komparativno, značajno niže zarade od svih ostalih u pravosudnom lancu”, ukazuje Bajramspahić.

Ovo je, kako ističe, tek prvi korak ka popravljanju stanja u pravosuđu koje ne uživa društveni ugled koji bi moralo da uživa u svakoj državi. 

“Nedostatak ugleda, politički pritisak i niske zarade se negativno odražavaju na kapacitete sudstva da privuče najstručnije i najperspektivnije kandidate, čime se produžava začarani krug problema. Vraćanje digniteta i autoriteta sudstvu je najvažniji zadatak predsjednika sudova i Sudskog savjeta”, podvlači Bajramspahić.

Kako naglašava, dobro je da je Vlada Crne Gore prihvatila zahtjeve Udruženja sudija, čime je izbjegnut štrajk koji bi, kaže, značajno unazadio već nezadovoljavajuću efikasnost, a takođe bi imao dramatične implikacije po ljudska prava lica obuhvaćenih predmetima.

“Imajući u vidu sve manji broj kandidata na konkursima, naredni korak je i popravljanje uslova za rad i zarada i sudskoj administraciji, na čiji rad se značajno oslanjaju sudije i tužioci”, zaključuje Bajramspahić za Analitiku.

Portal Analitika