Tea Gorjanc-Prelević ispred Akcija za ljudska prava (HRA) i Maja Raičević iz Centra za ženska prava (CŽP), oglasile su se zajedničkim saopštenjem povodom prestanka rada studentske grupe "Kamo śutra".
„Crnogorska studentska grupa "Kamo śutra" objavila je da prestaje sa radom zbog spoljnih pritisaka. Reklo bi se da je vlast uspjela da ih "razbije" zajedničkim snagama svih onih koji su ih od početka i bez dokaza optuživali da su ispostava političkih partija, mafije, uglavnom, da su sve samo ne "svoji"“, navodi se u saopštenju.
Napominju da se "Kamo śutra" pojavila prije masovnog ubistva na Cetinju, organizujući protest protiv seksualnog nasilja u školama i podršku studentskom protestu u Srbiji.
„Poslije tragedije na Cetinju, zatražili su ostavke nadležnog ministra unutrašnjih poslova i potpredsjednika Vlade za bezbjednost, jer su pored drugih propusta Cetinje ostavili s istim beznačajnim brojem policajaca koliko je bilo i prije prethodnog zločina 2022. godine“, navodi se u saopštenju Gorjanc-Prelević i Raičević.
Osim toga, dodaju one, postavili su važne zahtjeve u vezi kontrole naoružanja, građanskog vaspitanja i mentalnog zdravlja.
„Organizovali su najmanje 14 skupova, od kojih je većina bila masovno posjećena. Podržalo ih je preko 100 profesora i saradnika u nastavi, preko 200 umjetnika i drugih radnika u kulturi, preko 160 građanskih aktivista, preko 190 sportista i drugih radnika u sportu, preko 190 ljekara i medicinskih radnika, preko 330 inženjera, podržali su ih Fakultet dramskih umjetnosti, Fakultet za crnogorski jezik i književnost, Fakultet likovnih umjetnosti, Pravni fakultet Univerziteta Crne Gore, kao i mnoge građanke i građani koji su dolazili na njihove skupove i koji su i u drugim gradovima samostalno organizovali skupove da podrže zahtjeve "Kamo śutra"“, podsjeća se u saopštenju.
Na svemu tome im, kažu Gorjanc-Prelević i Raičević, iskreno čestitaju i zahvaljuju. Istakle su kako je djelovanje "Kamo śutra" delegitimisalo funkcionere koji su se, kako navode, pokazali nedorasli, ali i beskompromisni u pukom očuvanju privilegija.
„Zaključak - plemenit napor jedne grupe vrlo mladih i osviješćenih građana i građanki, pokrenuo je hiljade ljudi da se usude da zajedno sa njima zatraže ostavke, a kasnije i smjene ministra Šaranovića i potpredsjednika Vlade Bečića, do čega bi u svakom normalnom društvu došlo i bez ikakvog protesta. Iako se ostavke i smjena nijesu desile, u Crnoj Gori je masovnog protesta ipak bilo, i to zahvaljujući mladim ljudima okupljenim u "Kamo śutra". Nadamo se da će oni i u budućnosti doprinijeti boljoj Crnoj Gori kao što su učinili kroz rad te neformalne grupe“, pourčile su građanse aktivistkinje.
S druge strane, dodaju one, u pravu su kad kažu da borba njihovog kolektiva nije uspjela “jer je od samog početka politizovana i sistemski obesmišljavana, što je skrenulo pažnju sa samih zločina za koje još uvijek niko nije preuzeo odgovornost, niti je, po svemu sudeći, osjeća".
„Protest Kamo śutra nije bio uzaludan, jer je glasno skrenuo pažnju na odgovornost institucija. Očekujemo da Savjet za građansku kontrolu rada policije u što kraćem roku da mišljenje o tome zašto upotreba policije na Cetinju 1.1.2025. nije odgovorila potrebi zaštite ljudskih prava na život i bezbjednost, i ko je za to odgovoran“, zaključuje se u saopštenju.