U Crnoj Gori se vrganj može naći u hrastovim, brezovim, jelovim, bukovim, kao i mješovitim šumama do nadmorske visine 1.800 metara. Posebno po kvalitetu se izdvaja borovi i jelovi vrganj koji raste na nadmorskim visinama iznad 1.000 metara.
Od 15-tak vrsta vrgnja imamo samo jednu otrovnu vrstu - ludaru koja veoma liči na vrgnjevke. Ludara se na prvi pogled razlikuje od vrgnja po bjelkastom šeširu i crvenoj dršci. Ludara ispod šešira ima cjevčice koje su u početku žute, a potom postaju crvene kao krv. Meso je bjelkastožuto, kad se slomi ili prereže, poprima nijanse plave boje. Miris je gljive vrlo neugodan.

Nutricionistička svojstva: Osim što je bogat bjelančevinama, vrganj je i odličan izvor prehrambenih vlakana, posebno hitina koji „ometa" apsorpciju masti i pomaže kod mršavljenja, što ga čini idealnom dijetalnom namirnicom.
Pečurka je ultra bogata je vitaminima B1, B2, B3, B5, C, D i mineralima (kalijum, gvožđe, cink, selen, bakar, kalcijum), beta-glukanom, jača imunitet, reguliše kardiovaskularni sistem i sprečava osteoporozu.
Ove pečurke sadrže više bjelančevina od bilo koje vrste povrća, koje su ujedno i niskokalorične, sličnog sastava kao i bjelančevine životinjskog porijekla, tako da se posebno preporučuju u vegetarijanskoj i veganskoj ishrani.
Dokazano je da ove pečurke sadrže određene sastojke koji imaju antikancerogeno dejstvo, sa antibiotičkim i imunostimulativnim djelovanjem.
P.Z. Foto ( slika 1- borov vrganj, slika 2- kraljevski vrganj, slika 3 - otrovna ludara)