Broj milionera u svijetu porastao je prošle godine za gotovo osam posto, na rekordnih oko 16,5 miliona, a njihovo bogatstvo dosegnulo je istorijsko visokih 63,5 bilijuna dolara. K tome, bogatstvo pojedinaca s visokim netom bogatstvom - definisani imovinom raspoloživom za ulaganja od najmanje milion dolara, ne računajući nekretnine u kojima stanuju, kolekcionarske predmete i potrošna dobra - na putu je da do 2025. godine premaši 100 biliona dolara.
Milionerima je prošle godine postalo oko 1,15 miliona ljudi, navodi se u izvještaju. Sjedinjene Države, Japan, Njemačka i Kina imaju najviše milionera, koji zajedno čine gotovo dvije trećine ukupnog broja milionera na globalnom nivou. U SAD-u njihov je broj narastao na 4,8 miliona, sa 4,46 miliona, dok je u Kini porastao na 1,13 miliona, s nešto više od milion. Istraživanje finansijske imovine milionera pokazalo je da su 31,3 posto imovine držali u dionicama u drugom tromjesečju 2017. godine, nasuprot 24,8 posto u 2016. godini.
To je ujedno i najviši dio imovine u dionicama među tom skupinom ljudi u posljednjih pet godina. O važnosti dionica na povećanje bogatstva govori i podatak da 90 posto milionera tvrdi da su dionice dale "važan ili najvažniji doprinos izvedbi njihova ulaganja". Udio obveznica ostao je nepromijenjen, na 18 posto, dok je u novcu uvećan na 27,3 posto, s 23,5 posto. Udio alternativnih ulaganja, poput hedge fondova, finansijskih izvedenica, stranih valuta, roba i rizičnog kapitala, potonuo je pak s 15,7 na 9,7 posto, pokazala je studija.
Milioneri u prosjeku ostvaruju 24,3 posto povrata po investicijskim portfeljima kojima u njihovo ime upravljaju specijalizirani menadžeri.