Piše:
Marija Ivanović
Laže onaj koji kaže da mu Hari Hart (Kolin Firt) nije utjerao krv u glavu tokom četvorominutnog krvoprolića u crkvi u filmu „Kingsman: Secret Service“ (Metju Von, 2014). Pa kakva makljaža! I to pojačana perfektno odabranom pjesmom „Free Bird“ Linarda Skinarda. Ovo je sigurno jedna od najboljih akcionih sekvenci u dugoj istoriji prolivanja krvi na velikom platnu. Toliko je dobra da je bilo apsolutno nemoguće radovati se ovogodišnjem nastavku, filmu „Kingsman: The Golden Circle“.
Unutrašnji osjećaj govorio je da ne postoji šansa da režiser Metju Von ponovo izvede sličnu vratolomiju, a niko nije želio da pokvari utisak nakon prvog filma. Sada kada je „The Golden Circle“ stigao, ove sumnje jesu potvrđene. Glavna formula za nastavke uspješnih blokbastera - „još veće, bučnije i luđe“ – zakazala je i ovog puta.
Košmar rejvera
Spašavanje svijeta postala je loša navika Egzija (Taron Edžerton), nakon što mu je herojstvo otvorilo put do „najintimnijih djelova“ švedske princeze. Godinu kasnije, elitna tajna služba Kingsmen dobila je novog neprijatelja. Popi (Džulijen Mur) upravlja grandioznom imperijom narkotika, ali nije zadovoljna. Ima bolesnu potrebu da postane popularna, što je apsolutno nemoguće dok je proizvodnja i distribucija narkotika ilegalna.
Kraljica droge, koja liči napsihotičnu Martu Stjuart nalik je zloćku iz crtanih filmova. Popi mijenja hemijsku strukturu droge i prenosi smrtonosni virus konzumentima. Zaraza ima tri stadijuma – pojavu plavih linija na licu, histerično plesanje i katatoniju. Možda je ovo košmar svih rejvera, ali na velikom platnu djeluje prilično jadno.
Nabudžene alatke
Osim Popi, nastavak ima gomilu novih likova. Nakon što ludača raznese sva sjedišta Kingsmena, Egzi i Merlin (Mark Strong) traže pomoć od pobatimske tajne službe u Americi. U priču upada Stejtsmen – elitna služba kojoj je paravan proizvodnja viskija.
Upoznajemo sladostrasnog Tekilu (Čening Tejtum), stidljivu Džindžer Ejl (Hali Beri), opuštenog Čempa (Džef Bridžis) i eksplozivnog Viskija (Pedro Paskal). Novi likovi su zanimljivi ali, nažalost, samo je Viski dobio više prostora. Paskal, poznat po sjajnim ulogama u serijama „Narcos“ i „Game of Thrones“, najveće je osvježenje drugog dijela. Bio je junak jedne od boljih akcionih sekvenci u kafani, gdje je umjesto Harija naučio pijance manirima bičem i električnim lasom.
Ček, ček... Električni laso? Koji cijepa ljude na pola? Ubilački psi-roboti, mljevenje ljudi (bez kapi krvi), prenaduvana robokapska ruka, kofer zvani bure bez dna za vađenje oružja... Samo čekate da se odnekud pojavi Duško Dugouško. Da nijesmo malo pretjerali? Silizovani aksesoar jeste razlog zbog kojih je svijet Kingsmena tako primamljiv, ali drugi dio je prenabudžen.
Gubitak šarma
Hari Hart preživio je pucanj zahvaljujući Stejtsmenima, ali je izgubio pamćenje. Firtov fenomenalni lik bio je najbolji element prvog „Kingsmana“. U drugom dijelu je potpuno mrtav, kao da je Hariju izgubio šarm, a ne pamćenje. Njegov povratak djeluje kao prevara.
Sve u vezi sa Harijem i Egzijem je patetično i neuvjerljivo. Egzijeva romansa sa švedskom princezom je nepodnošljivo tanka. Momenat kada zove djevojku telefonom, prijemisije (smještanje prstića u međunožje Čarlijeve ženske - za kraljicu i otadžbinu!), jedan je od najbanalnije snimljenih u istoriji filma.
Sjajna akcija
Akcija je i ovog puta besprekorna. Hipnotičko usporavanje, ubrzavanje, zumiranje – gozba za oči, uši i mozak. Ipak, dobra akcija ne može da opravda izostanak neodoljivog humora britanskih džentlmena.
Prvi dio je uzeo najbolje od bondovskih filmova i napunio ih helijumom, a drugi ostavlja utisak izdušenog balona. Originalni Kingsmeni imali su ipameti i srca i mišića, a u povratničkoj priči imaju samo mišiće. Dobro je što se plaše da ih iskoriste, ali to nije dovoljno naročito zbog neurednog uvezivanja tri priče – misije zle Popi, Harijevog povratka i predstavljanja agencije Stejtsmen.
Drago nam je zbog toga što su se Kingsmeni vratili, ali to nije to. Budženje filma velikim zvijezdama (pet Oskarovaca!) i akcijom nije bilo dovoljno. Nemoralno dobar nihilizam prvog dijela je magičan element koji nas je kupio. Zbog toga franšiza „Kingsman“ zaslužuje mnogo bolje nastavke.
Ocjena: 5,9 / 10
Režija: Metju Von Uloge: Taron Edžerton, Kolin Firt, Mark Strong, Džulijen Mur, Hali Beri, Čening Tejtum, Džef Bridžis, Elton Džon Trajanje: 141 min
Štucanje Džona Denvera
Drugi dio filma „Kingsman“ je treće ostvarenje ove godine na čijem je soundtracku pjesma „Take Me Home, Country Roads“ Džona Denvera. Osim u Vonovom filmu, divna balada čula se u filmovima „Logan Lucky“ i „Alien: Covenant“. Druga Denverova pjesma, „Annie's Song“, takođe je našla mjesto u „Kingsmanu“, i to nakon sjajnog „gostovanja“ u Netfliksovom hitu „Okja“. Džon Denver može da bude sasvim zadovoljan dok štuca. Njegove pjesme iskorišćene su sjajno - „Kingsman“se njome epski oprostio od voljenog Merlina (Mark Strong)!
Pobješnjeli Elton Džon
U nastavak „Kingsmana“, ničim izazvan, upao je Elton Džon. Kameo kultne pop zvijezde nije donio ništa posebno, ali mora se priznati da jeste bio vrijedan zbog urnebesne scene u kojoj se Popin muzički rob oslobađa pjevajući „Saturday Night's Alright“. Pobješnjeli Elton Džon mijenja ime subote u srijedu, odbacuje manire i tamani sve pred sobom. Čak stiže i da baci foru na račun svoje homoseksualne orjentacije. Simpatično, ali nedovoljno ubjedljivo – čak i ako znamo da je Donald Tramp veliki Eltonov fan.