Kultura

ZUNS na podgoričkom Sajmu knjiga

Zavod za udžbenike i nastavna sredstva – Podgorica predstaviće svoju izdavačku djelatnost na 3. Internacionalnom sajmu knjiga u Podgorici. Sajam će trajati od 3. do 7. oktobra, a biće održan u kompleksu Capital Plaze.
ZUNS na podgoričkom Sajmu knjiga
Portal AnalitikaIzvor

Na predstojećoj manifestaciji ZUNS će imati tri promocije svojih novih izdanja. Prvo će 4. oktobra biti promovisana knjiga „Krug začaranog vremena“ Miraša Martinovića, o kojoj će, pored autora, govoriti Sonja Tomović Šundić i Jadranka Đerković. Druga promocija održaće se idućeg dana, u 12 časova. Biće predstavljena knjiga „Zašto (baš) čitanje“ Vesne  Pavićević, a učestvovaće: Anđa Backović, Kristina Mihailović, Nađa Durković i autorka. Istoga dana, u 20 časova, organizuje se promocija dvije studije Milorada Nikčevića,od kojih je jednu objavio ZUNS, u kojoj, osim autora, učestvuju: Adnan Čirgić, Boban Batrićević, Marijana Terić, Nikola Popović, Sofija Kalezić i Ana Bojović.

Poetska zbirka „Krug začaranog vremena“, objavljena u okviru biblioteke „Savremenik“, predstavlja sintezu Martinovićevog pjesništva, njegovu poetiku, oblikovnu u protekle tri decenije. Ovo je je neka vrsta civilazacijskog brevijara, atalasa koji oslivakava puteve, gradove, ljude, prošlost ocrtanu rukom pjesničkog maga, organon u kome odjekuju glasovi, vremena, obredi, ličnosti, istorija i pamaćenje, sve podignuto do fikcije koja emanira talasima unutrašnjeg mora, stvarajući sopstveno more po kojem pjesnik samouvjereno plovi.

Autorka knjige „Zašto (baš) čitanje“ uspješno se suprotstavlja stereotipu (nerijetkom među roditeljima, ali i nastavnicima) da su neka djeca „izgubljena“ za čitanje, da ne vole čitanje i da se na to više ne može uticati. Čini to nudeći roditeljima brojna i detaljna objašnjenja o tome kako mogu podstaći želju djeteta da čita i kako se mogu savladati neke prepreke u tom procesu. Među tim preprekama autorka prepoznaje i stav nekih roditelja da je čitanje nezanimljivo i dosadno, pa argumentovano i strpljivo pojašnjava višestruke koristi koje dijete ima od čitanja u svakom razvojnom periodu.

Studije dr Milorada Nikčevića, na čijem se kraju nalazi sažetak na stranom jeziku, tematski su razvrstane u tri cjeline: Problemsko-teorijske ekspozicije, Problemsko-interpretativne ekspozicije i Problemsko-estetičke ekspozicije. One obuhvataju razdoblje od 19. vijeka do moderne književnosti. U svakoj od njih, koristeći metodolоške, problemsko-stvaralačke i estetsko-recepcijske teorije, autor na nov način pristupa interpretaciji ključnih mjesta u književnom djelu Njegoša, Beketa, Ujevića, Desnice... Imajući u vidu važnu ulogu literature u životu svakog čovjeka, ova knjiga biće dobar putokaz učenicima i studentima za sticanje kompetencija u ovoj oblasti, kao i njihovim predavačima u kreativnom tretiranju svevremenske problematike.

Portal Analitika