Društvo

DECENIJA RADA ODJELJENJA ZA HUMANU REPRODUKCIJU: U proteklih deset godina rođeno više od 500 beba

Svečanost povodom obilježavanja deset godina od osnivanja Odjeljenja za humanu reprodukciju Opšte bolnice “Danilo I” pod nazivom “Zajedno za novi život”, održana je danas u Biljardi na Cetinju. U proteklih deset godina na Odjeljenju za humanu reprodukciju rođeno je više od 500 beba, a na Odjeljenju godišnje pomoć zatraži oko 200 parova, navodi se u saopštenju Prijestonice.
DECENIJA RADA ODJELJENJA ZA HUMANU REPRODUKCIJU: U proteklih deset godina rođeno više od 500 beba
Portal AnalitikaIzvor

– Uloga tog odjeljenja u protekloj dekadi bila je od nemjerljivog značaja, a vaš predan rad nije samo predstavljao afirmaciju Opšte bolnice „Danilo prvi“, već i našeg grada. Vremenom je upravo Odjeljenje za humanu reprodukciju postalo jedna od onih pozitivnih specifičnosti po kojima se i Cetinje prepoznaje – kazao je gradonačelnik Prijestonice Aleksandar Bogdanović.

On je, kako ističu, naglasio da se misija uz koju je 2007. godine na Cetinju počela priča, podudarala sa načelima rada bolnice „Danilo prvi“ – znanjem, umijećem i humanošću.

– Ne samo u slučaju cetinjske bolnice, već i kada je u pitanju crnogorsko zdravstvo i medicina, počeci rada ovog odjeljenja bili su pionirski poduhvat. Bila je to najprogresivnija, a dodaću i jedna od najplemenitijih misija u Crnoj Gori – istakao je Bogdanović.

On je, kako dodaju, izrazio nadu i da će bolnica „Danilo prvi“ ostati jedan od najstamenijih stubova crnogorskog zdravstva.

– Prvi ste počeli – i ostanite prvi – kazao je gradonačelnik Bogdanović i dodao da će Prijestonica Cetinje i ubuduće, kao i do sada, biti posvećena saradnji sa bolnicom „Danilo prvi“.

Direktorica Opšte bolnice „Danilo Prvi“ dr Sonja Radojičić kazala je da je u proteklih deset godina na Odjeljenju za humanu reprodukciju rođeno više od 500 beba. Ona je kazala kako na Odjeljenju godišnje pomoć zatraži oko 200 parova, od čega su 75 procenata njih kandidati za neki od postupaka asistiranih reproduktivnih tehnika.

Državni sekretar Ministarstva zdravlja Milovan Vujovića naglasio je da Ministarstvo ima poseban senzibilitet kada je u pitanju zdravlje majke i djeteta i da su kroz strateška dokumenta definisali i uredili ovaj veoma bitan segment zdravstvene zaštite, te da su o trošku države omogućili obavljanje tri postupka vantjelesne oplodnje.

Kako ističu iz Prijestonice, Direktor Fonda za zdravstveno osiguranje Sead Čirgić kazao je kako je humana reprodukcija projekat čiji je značaj Vlada Crne Gore prepoznala još 2004. godine, kada je kroz Zakon o zdravstvenom osiguranju uređen postupak ostvarivanja prava na vantjelesnu oplodnju.

Čirgić je istakao da se danas možemo pohvaliti savremenim Odjeljenjem za humanu reprodukciju i da se na godišnjem nivou izdvaja oko 250 hiljada eura za njegov rad.

Portal Analitika