Na događaju koji su organizovali Crnogorska nacionalna zajednica Beograd i ta beogradska opština, predstavljene su knjige „Razgovori u Parizu“ i „Od beznađa do nade“.
Osim autorke, o knjigama su izuzetno nadahnuto govorili književnici Božo Koprivica, Ljubeta Labović i Ivana Hadži-Popović, koji ih smatraju svojevrsnom „antologijom ličnosti koji su velikim djelom obeležili svoje vrijeme - Borhes, Eko, Sioran, Adonis, Kadare“.
- Gotovo sve sagovornike Branke Bogavac u knjizi „Od beznađa do nade - Razgovori u Parizu“ simbolički povezuje naslov romana nobelovca Imra Kerteša, „Besudbinstvo“. Mnogima je bilo oduzeto pravo čak i na sopstvenu sudbinu, bili su u čeljustima mračnih ideologija i logora smrti, prognanici bez domovine i adrese. Na sreću, nikada nijesu pobjegli od svojih knjiga. Oslobađali su se pisanjem. Branka Bogavac je pokazala veliko požrtvovanje i odvažnost u tim njihovim tragičnim odisejama, čime su postali dio i njene i naše sudbine. Jer, tokom decenija, dok su ovi razgovori nastajali, rušena je i naša domovina Jugoslavija, i na vratima naše slobode kucala je diktatura. Bogavac to osjeća i u mnoge razgovore, ne samo sa Đerđom Konardom, uključuje i naše jugoslovenske i balkanske teme i traume - kazao je između ostalog Ljubeta Labović.
- Problem koji postavljaju knjige Branke Bogavac je problem koji postavlja i sama književnost i umjetnost ili, kako kaže jedan od njenih sagovornika, Ernesto Sabato: Od Sofokla do današnjih dana, on je isti - ljudska sudbina - rekla je Ivana Hadži-Popović.
Završavajući veče, ona je navela da su Pariz, Beograd, Crna Gora „ono što vezuje sve nas“ te da je cijela publika došla „da zahvali Branki Bogavac na njenim knjigama“.