Možemo se uzdati i u sreću, ali neka nam barut ipak bude uvijek suh – rekao je Oliver Kromvel, engleski državnik i vojskovođa iz 17. vijeka. Izgleda da su tvorci mini-serije „Gunpowder“ prečuli čuvene riječi svog zemljaka. Oslonjeni na „sreću“ – činjenicu da vrlo malo gledalaca, čak i u Velikoj Britaniji, zna ko je bio Robert Kejtsbi – zaboravili su da naprave „barutni“ koncept neophodan za uspjeh bilo kojeg dramskog istorijskog serijala.
Trodjelni BBC serijal o „Barutnoj zavjeri“ nije obećavao mnogo još od prve epizode, ali ipak je malo ko očekivao toliko rasulo od finala.
Prije osvrta na brojne greške u koracima, mala digresija. Kada je 2014. godine počelo snimanje Nefliksovog „Narcosa“, pisci serije o narko bosu Pablu Eskobaru planirali su samo jednu sezonu. Međutim, brzo se ispostavilo da je svijet narko kartela previše zanimljiv da se ugura u samo 10 epizoda. Eskobar je nastavio da diše duplo toliko. Ubijen je tek u finalu druge sezone.
„Gunpowder“ nije samo priča o Kejtsbiju i drugim katolicima koji su 1605. godine skovali zavjeru da ubiju protestantskog kralja Džejmsa Prvog zbog represije vjere. Ovo je pripovijest o stradanju i časti. Ovo je storija o moralnim dvojbama i teškim odlukama zbog kojih se dobija zemaljsko, ali gubi nebesko carstvo. Ovo je priča o vjeri u nemoguće.
Kao što je kokain glavni lik u svakoj epizodi „Narcosa“, prije i poslije Eskobara, tako je vjera mogla da bude protagonista „Gunpowdera“. Nažalost, užas, koji je bio svakodnevica katolika početkom 17. vijeka, tek tu i tamo proviri iz serije BBC-ja. Kreatori nemaju vremena za najvažnije. Bitniji su im Haringtonov bebeći pogled, patetični„motivacioni govori“ uoči sukoba i kamerna melodrama, a „eksplozivno“ finale (kakva tragedija) zamišljaju kao kinesku verziju „Bitke kopiladi“ iz Haringtonove „matične“ serije „Game of Thrones“.
Porazna je činjenica da su gledaoci proveli tri sata sa glavnim junacima ovako teške pripovijesti i da ih nijedan nije dotakao, čak i pored glumačke ekipe na čelu sa Liv Tajler, Piterom Mulanom i Mark Gatisom. Džaba kremeni, džaba svijeće i baklje, ma džaba sve. Pisci serijala mogli su da imaju grčku vatru – ali mokar barut ne gori.
M. I.
FOTO: bbc.co.uk