Skulpturu je izradio akademski vajar Marko Petrović Njegoš za potrebe Pivare “Trebjesa“, koja na ovaj način želi da pošalje poruku o značaju pravilnog upravljanja otpadom.
Satkana od oko 30.000 plastičnih čaša, vidra predstavlja originalnu umjetničku instalaciju i biće izložena u atrijumu zaključno sa petkom.
- Vidra šalje poruku u ime svoje vrste, koja je ugrožena, ali i u ime cijele prirode. Ona apeluje da čuvamo prirodu i nađemo vrijeme za očuvanje životne sredine. U kontekstu upravljanja otpadom, tri su koraka koja svako od nas može lako da napravi: smanjenje otpada, ponovno korišćenje ambalaže i reciklaža - kazala je menadžerka korporativnih poslova u Pivari „Trebjesa“, Natalija Milić.

Tema ovogodišnje Evropske sedmice za smanjenje otpada je „Koristi ponovo: daj novi život starim stvarima“.
- Praveći skulpturu vidre, dali smo novi život iskorišćenoj plastičnoj ambalaži. Ova skulptura, na koju, vjerujem, niko neće ostati ravnodušan, pravi je pokazatelj kako možemo da iskoristimo otpad. Sve plastične čaše koje su posjetioci Lake Fest-a ove godine prikupili u sklopu naše ekološke akcije „Rock and Recycle“ iskorišćene su u ovom postupku - navela je Milić.

- Materijal od kojeg smo napravili vidru je nezahvalan za rad, a proces je obuhvatio faze pranja čaša, zatim topljenja i pravljenja ploha, koje smo vezivali na metalnu konstrukciju. Iako se najviše izražavam u kamenu, odazvao sam se i na ovaj poziv Pivare „Trebjesa“, jer je to jedna od rijetkih kompanija sa kojom se zajednički dolazi do ideje i koja podstiče autorovu slobodu izražavanja. Naša vidra moli da se povede više računa o zaštiti životne sredine i o reciklažnom materijalu, koji se može iskoristiti u ovakve svrhe - rekao je Petrović Njegoš.
Vidra je izabrana kao životinja koja je simbol čiste vode i čistih staništa. Na ovaj način Pivara „Trebjesa“ krunisala je ovogodišnju kampanju „Rock and Recycle“, koju već pet godina realizuju na Lake Fest-u, uz Ekološki pokret „Ozon“, kao implementacionog partnera.