Prošle godine u sklopu izmijenjenog Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti uvedena je naknada roditelju ili staratelju korisnika lične invalidnine. Prema posljednjim podacima, pravo na ovu naknadu steklo je 1.939 osoba. Koliko je, međutim, korisnika koji istovremeno primaju materijalno i ovu naknadu nije izvjesno, jer nam nadležni nijes u s a o p š t i l i t a j podatak.
Materijalno obezbjeđenje za pojedinca iznosi 68,68 eura, za porodicu sa dva člana 80,08 eura, tročlanu porodicu 96,11 eura, četvoročlanu 113,47 eura i porodicu sa pet i više članova 126 eura.
Zakon
Jedna Podgoričanka požalila se našim novinama da joj je nedavno stiglo rješenje kojim joj je zbog naknade ukinuto materijalno obezbjeđenje, ali ona negoduje što ih niko o tome nije obavijestio. - Žaliću se, iako su mi rekli da je sve ovo urađeno u skladu sa zakonom - istakla je ona. Pomoćnik ministra rada Goran Kuševija kazao je da su pojedini korisnici negodovali zbog ove novine, ali pojašnjava da se zakon mora poštovati.
Ljetos su, podsjeća on, izmijenili i dopunili Zakon o socijalnoj i dječjoj zaštiti kojim je precizirano da se naknada roditelju-staratelju računa kao prihod u porodici što je smetnja za ostvarivanje prava na materijalno obezbjeđenje.
- Centri za socijalni rad su zato u obavezi da ukidaju pravo na materijalno obezbjeđenje ukoliko neko u porodici prima ovu naknadu – istakao je Kuševija. Ministarstvo rada nema podatke koliko su ovakvih rješenja izdali na nivou Crne Gore, jer im, pojašnjava Kuševija, ne trebaju.
- Ne znače nam ti podaci apsolutno ništa. Nekome je materijalno obezbjeđenje ukinuto zbog posjedovanja motornog vozila, zbog prihoda, odnosno ove naknade... Te podatke je jako komplikovano izvući – rekao je on.
Podaci
Centri za socijalni rad, međutim, vode statistiku ovih rješenja koja su nedavno počeli da dostavljaju korisnicima. Asaf Adrović iz JU Centra za socijalni rad Rožaje saopštio je za naše novine da su zbog postojanja prihoda po osnovu naknade roditelju ili staratelju korisnka lične invalidnine izdali 24 negativna rješenja za materijalno obezbjeđenje. Prema našim nezvaničnim informacijama, u nikšićkom centru je izdato oko 12 ovakvih rješenja. Direktor ovog cenatra Ivan Mitrović istakao je da svaki prihod koji je veći od 126 eura, bez obzira na broj članova porodice, predstavlja smetnju za ostvarivanje prava na materijalno obezbjeđenje.
- Tako da ovi korisnici koji imaju naknadu u iznosu od 193 ne mogu istovremeno imati pravo na materijalno obezbjeđenje – rekao je on. Iz podgoričkog centra za socijalni rad su, takođe, pojasnili razlog ukidanja materijalnog, ali nijesu precizirali koliko je do sada korisnika ostalo bez materijalnog. Nijesmo dobili odgovore ni iz kotorskog centra za socijalni rad.