
Kako je dodala na proslavi organizovanoj u hotelu Centre Ville, kada je CEDEM osnovan, bili smo suočeni sa brojnim političkim, društvenim i sistemskim ograničenjima.
„CEDEM je osnovan od grupe intelektualaca, javnih i političkih aktivista. Oni su u godinama prije njegovog konstituisanja već bili poznati kao građani koji su se, u vrijeme raspada Jugoslavije, javno suprostavljali ratu i agresorskoj politici, istovremeno se zalažući za prozapadnu, demokratsku i nezavisnu Crnu Goru“, kazala je Bešić.

Kako je istakla,od svog postanka do danas, ova nevladina organizacija je realizovala brojne aktivnosti i projekte po kojima je poznata u domaćoj ali i u inostranoj javnosti.
“CEDEM je u protekle dvije decenije ostvario više od 200 projekata, izdao 179 stručnih publikacija, organizovao blizu 400 konferencija, okruglih stolova, radionica i seminara, sproveo 133 istaživanja javnog mnjenja, i sve to uz podršku oko 25 članova Upravnog odbora i zaposlenih tokom proteklog perioda, kao i asistenciju preko 180 spoljnih saradnika”, napomenula je ona.
Bešić je dodala da će CEDEM u godinama koje su pred nama nastaviti svoju misiju, primjerenu novim izazovima i sadašnjem vremenu.
“Ta misija će se i dalje zasnivati na afirmaciji evroatlantskih integracija, podršci razvoju demokratskog, pluralističkog i otvorenog društva, unapređenju znanja u oblasti demokratske politike i sistema zasnovanog na ljudskim pravima i slobodama”, kazala je Bešićeva.

CEDEM je NVO osnovana kao neprofitna asocijacija građana sa ciljem da unaprijedi i proširi svijest o važnosti pravilne i uspješne tranzicije; da istražuje, analizira i prati proces tranzicije; da kroz svoje aktivnosti, koliko je to moguće, utiče na tranzicioni proces u Crnoj Gori i doprinese jačanju civilnog društva i demokratizaciji u cjelini.
CEDEM je u istraživanju koje je sprovedeno u okviru Programa Think-tankovi i Civilno društvo (TTCSP), Univerziteta Pensilvanija iz SAD-a, rangiran među 10 vodećih think-tank organizacija iz Centralne i Istočne Evrope.