Lanena svijetloplava košulja na Dejvidu Atenboro, devedesetogodišnjem veteranu britanske televizije, precizno nas je uvela u sadržaj drugog dijela popularnog serijala „Plava planeta“ („Blue Planet II“). Dobili smo nastavak poslije16 godina, a zbog upečatljivih kadrova,dobre montaže i fenomenalnog zvuka isplatio se svaki minut čekanja. Sedam epizoda, čije su priče precizno ispraćene fenomenalnom muzikom oskarovca Hansa Cimera, natjerale su nas da svakih pet minuta uzvikujemo: „Pa kako su ovo snimili!?“
Specijalna riba
Već na početku prve epizode „Okean“ bila je jasna agenda naratora i producenata serijala - prikazivanje podvodnog životinjskog svijeta koji je u velikom problemu. Korisne i zanimljive informacije i „nesnošljivo“ dobri kadrovi odmah su izmamili niz „vau“ reakcija. Što drugo reći o odličnom rješenju ribe „tusk“koja, da bi pojela čvrstu školjku, mora da svrati u poseban dio „podvodne kuhinje“ i polomi je! Pored delfina koji surfuju i igre ražekoja pleše u svjetlećem plantonu, prva epizoda donijela je i filmski saspens - bijeg morske laste za koju su, sigurni smo, navijali svi koji su gledali njen let.
Jezero smrti
Dok smo se oporavljali od bolesno inteligentnih delfina, druga epizoda „Dubina“ donijela jeuvod u tajne dna Antarktika. Uz obaveznu primjedbu kako više znamo o površini planete Mars nego o dnu ovog okeana, Atenboro nam je otvorio vrata podvodnog ludila.
Ni neopisivo hladna voda, ni činjenica da je svjetlo sa površine odavno stvar prošlosti, ne smetajuplanktonima, određenoj vrsti rakova i pojedinim ribama! U Meksičkom zalivu erupcije na morskom dnu imaju zanimljiv, ali toksičan zadatak - oblikovanje jezera od koncentrisane soli koje nekim životinjama i biljkama donosi sigurnu smrt.
Igre korala
Ako ste mislili da podvodne životinje ne pomišljaju na timski rad, treća epizoda „Koralni grebeni“ pokazala nam je i tu magiju. Saradnja jedne ribe i hobotnice pokazala nam je kako bismo i mi mogli da budemo efikasniji u poslovima koje obavljamo.
Glavna atrakcija bile su „igre korala“ - ples boja i podvodnog života koji svakodnevno utiče na nas, a nikada ga nećemo razumjeti do kraja. Nažalost, klimatske promjene čine svoje: u epizodi je otkriveno da divne boje korala brzo prerastaju u bjelinu, a njihova obnova postaje sve sporija.
Napad iz dubine
Četvrta epizoda „Veliko plavetnilo“ imala je vrlo jednostavan, ali (ne)navijački cilj. Uputila je na dramu preživljavanja na neprikosnovenom okeanskom dnu. Dok manja stvorenja pronalaze rupe da bi lakše preživjela, veća se bave napadačkom igrom. No, slavu svim stvorenjima iz ove epizode ukrao je Atenboro koji je oduševio gledaoce jedinstvenim humanističkim pristupom. Dok se obraćao ribama i drugim podvodnim organizmima kao da su ljudi, želio je i da mi uspostavimo sličnu vezu sa svim živim organizmima, ne bismo li ih i mi poštovali na sličan način.
Slatki monstrum
Perfektni kadrovi uživanja morske zvijezde, koja izgleda kao da se sunča, poslužili su kao perfektan uvod u petu epizodu „Zelena mora“, u kojoj je glavnu rolu igrao čudnjikavi oktopod. Iako smo opet bili u situaciji da glasno navijamo da oktopus preživi napad ajkule, nijesmo morali da se uzbuđujemo. Simpatični monstrum prekrio se školjkama i održao lekciju o savršenoj kamuflaži.
Umirujuće obale
Tokom šeste epizode „Obale“ dobili smo i mali predah, uz jednu zadovoljnu kornjaču koja odmara na Galapagosu. U prilično mirnoj epizodi dogodio seuzbudljiv bum –prikaz tima morskih lavova koji hvataju tune satjerujući ih u nepostojeći ćošak. Bila je to još jedna važna lekcija prirode o timskom radu.
Znak za uzbunu
Poslije specifičnog „intervjuisanja“ vodenih životinja, došlo je vrijeme da se serijal adekvatno zatvori. U sedmoj epizodi „Naša plava planeta“ prikazana su mišljenja naučnika, koji su imali što da kažu.
Finale serije upozorilo je na teške posljedice uništavanja prirode, koju uništavamo mi, ljudi.
- Imamo moć i odgovornost da čuvamo našu plavu planetu. Budućnost čovječanstva i svega što živi na Zemlji zavisi samo od nas – rekao je Atenboro u završnici serijala, bolno podsjećajući koliko smo zaboravili da pazimo svijet koji nas okružuje.
FOTO: pogdesign.co.uk