Kultura

Gluma je najbolja kad je najsličnija dječjoj igri

Glumica Jelena Simić u proteklih nekoliko godina ostvarila je u Gradskom pozorištu širok dijapazon uloga, a kao kruna tog umjetnički zahtjevnog angažmana na kraju 2017. stigla joj je i Godišnja nagrada ove teatarske kuće. Nesvakidašnji dar i energija kojom ova mlada glumica zrači nesporni su i posebno upečatljivi u predstavama za djecu. Zato ne čudi što u obrazloženju za priznanje Gradskog pozorišta stoji da je, pored posvećenosti i talenta, za nagradu preporučila upravo čista (gotovo djetinja) emocija zbog koje je najmlađa publika poput magneta prati na sceni. 
Gluma je najbolja kad je najsličnija dječjoj igri
PobjedaIzvor

Za Pobjedu, Simić naglašava da je imala sreću da u predstavama Gradskog pozorišta igra, gotovo bez pauze, još od druge godine studija što joj je, kaže, omogućilo da se konstantno usavršava i napreduje, kroz brojne zanimljive zadatke koje je dobijala.

- Kad god je riječ o nagradama, kažem da su lijepe i da znače, jer su dokaz da se uloženo znanje, trud i rad cijeni, ali veća je nagrada prilika da se bude dio ovakvog ansambla, da se radi sa talentovanim i dobrim ljudima i da se sa zadovoljstvom odlazi na posao. Nije svaki proces pripreme predstave ni lak ni idealan i baš kad naiđu problemi postane jasno koliko je važno imati vrijedne i normalne ljude oko sebe. Lakše se sa njima prevaziđe svaka prepreka. Smatram da ova i svaka druga nagrada dolaze zahvaljujući dobrom timskom radu jednako koliko i individualnom trudu – kaže Simić.

POBJEDA: Sa velikom strašću i uživanjem igrate u predstavama za djecu. Koji dio rada u pozorištu za najmlađe vam je najdraži (ili najzahtjevniji) i zbog čega?

SIMIĆ: Gluma je igra u punom smislu te riječi. Čini mi se da je najbolja onda kad je najsličnija dječjoj igri, kad je maštovita, strastvena, nesputana, emotivna, otkačena, ona koja maksimalno crpi, ali istovremeno i obnavlja energiju bolje nego bilo šta drugo. Nemaš uvijek luksuz da se u svakodnevnom životu tako igraš, naročito kada ti okače etiketu odrasle osobe. Uz tu etiketu dolazi i dužnost da se ponašaš pristojno i normalno, a to nije uvijek udobno i lijepo. Zato meni ova profesija dođe kao ventil, jer sva „ludost“, tj. radost igre, koja je na sceni toliko poželjna, u svakodnevnom životu bi se vjerovatno smatrala dijagnozom.

POBJEDA: Najmlađa publika obožava vaše glumačke kreacije u predstavama „Čarobnjak iz Oza“, „Pinokio“, „Snježana i sedam patuljaka“ itd... ali i najnoviju ulogu u „Modrom blagu“. Čime se vodite dok gradite neki lik u predstavama za djecu za koji znate da je uzor mnogim generacijama?

SIMIĆ: Kod uloge koju pravim volim da ništa nije kobajagi, čak i kad zahtijeva veliku fizičku transformaciju. Izgled, misli, osjećanja, želje, moraju biti najstvarniji mogući. Dakle, da nije iluzija, nego baš stvaranje nečeg. Tada uloga preraste samu sebe i to postaju stvarni ljudi/bića.

Vodim se i time da i nama na sceni i onima u publici to bude vrijeme ne samo razonode, već apsolutne vjere u ono što se igra, tj. gleda. Mislim da se samo tako u potpunosti može prenijeti poruka koju nosi priča. Jer, ako nije tako čemu onda odlazak u pozorište? Naš posao nije samo da ispričamo priču, to mogu i roditelji kod kuće, a i dijete samo može pročitati. Naše je da oživimo svijet u kom će publika da živi tih sat-dva i iz tog iskustva nauči nešto.

Naše nije da podučavamo, već da ponudimo najbolje što možemo i ako to uradimo kako treba, svaki gledalac će prepoznati, izvući i naučiti baš ono što mu je potrebno. Ili će, s punim pravom, moći da kaže „ne dopada mi se ova predstava“. Ne zbog toga što je predstava loša, već zato što u njoj možda nije pronašao nešto što mu je u tom trenutku potrebno. Ali, to ne znači da neće dalje tragati za predstavama koje će ispuniti njegova očekivanja.

Važno je i malim i odraslim gledaocima dati priliku da izraze mišljenje i stav. Time se vodim. Ne smijemo tražiti od njih da bez prigovora vole sve što radimo i da se njihov doživljaj pozorišta svede na „sviđa mi se“ ili „ne sviđa mi se“, već da, zahvaljujući sadržaju koji im ponudimo, misle, osjećaju, uče, mijenjaju.

POBJEDA: Šta neizostavno mora biti dio svakog djetinjstva, a u tom kontekstu šta dobra dječja predstava treba da ima? 

SIMIĆ: Čiste i iskrene emocije. I lijepe i ružne. Treba naučiti djecu da su i loše sastavni dio života, a ne samo dobre. I da ih ne kriju, ne maskiraju. Emocije, sopstvene i tuđe, treba upoznavati, prepoznavati i tretirati na pravi način. To je neophodno da bismo imali zdravo društvo. Kad nešto razumiješ, onda si u stanju da prihvatiš, zavoliš, sačuvaš ili odstraniš... Čini mi se da je to neophodno kako bi djeca izrasla u zdrave i pametne odrasle osobe.

(Opširnije u današnjoj Pobjedi)

Portal Analitika