Kultura

Skidanje koprene sa naše prošlosti

Knjiga „Crnogorska teokratija“, autora prof. dr Radovana Radonjića, sukobljava se sa zvaničnim istorijskim istinama, razotkriva vješto skrivane ili falsifikovane istoriografske obrasce i osvjetljava nekoliko vjekova naše prošlosti tokom kojih smo se otuđili od sopstvene države. To je konstatovano na promociji ovog najnovijeg Pobjedinog izdanja, večeras (utorak) u prepunoj Narodnoj biblioteci „Radosav Ljumović“. 
Skidanje koprene sa naše prošlosti
Jovan Nikitović
Jovan NikitovićAutor
PobjedaIzvor

Knjiga se bavi kontroverzama o crnogorskoj teokratiji, razotkrivanjem mita o čelnicima Cetinjske mitropolije, postavlja pitanja o tome ko je i zašto stvorio krivu istoriografsku sliku, anlizira istine i laži o mitropolitima Petrović Njegoš...

Zasićenost istorijom

Kolumnista Pobjede Milorad Pustahija istakao je kako je Crna Gora prezasićena istorijom, jer nas tamo stalno vraća nesposobna politička kasta koja ne umije kreirati i prizvati budućnost, kao i hegemonističke pretenzije nekih većih a istorijski manje ostvarenih naroda i „majčice“ Rusije.

- Niko nam ne spori hiljadugodišnju junačku i krvavu istoriju, ali nam spori da smo mi mi, već smo mi u stvari oni. Na ovakva razmišljanja potakla me nova knjiga prof. dr Radovana Radonjića „Crnogorska teokratija“, koja je izuzetno provokativna u odnosu na mejnstrim istoriografiju – istakao je Pustahija.

Kako kaže, „jeretički“ uvidi profesora Radonjića ostavili su na njega snažan dojam i djelovali osvježavajuće.

- Zašto osvježavajuće? Zato što su temeljeni na ozbiljnim i vjerodostojnim izvorima, a plod su razmatranja u okviru opšteprihvaćenih metoda iz teorija društvenog razvoja i teorije države i prava i poštovanja istoriografskih principa - rekao je Pustahija.

Pojava ove knjige, prema njegovim riječima, možda je dobar povod da dobronamjerni i ozbiljnomisleći ljudi pokrenu iskrenu raspravu o problemima naše istoriografije. Tim prije, kako kaže, što institucionalno nema ko to da pokrene.

- Crnogorska akademija nauka i umjetnosti je u stvari ekspozitura Srpske akademije, Dukljanska akademija je nestala, a duhovnom sferom, istoriografijom i katastrom hara SPC. Univerzitet je ni Radmilin ni carski ni spahijski i maksimum koji možemo očekivati od Univerziteta je da umjesto Radmilinih grandioznih hepeninga za Dan državnosti prof. dr Bjelica napravi slet – ocijenio je Pustahija.

Ne moramo, ističe, Radonjićeve tvrdnje i uvide smatrati u kamen uklesanim dogmama.

- Shvatimo ih kao ozbiljno utemeljena pitanja i pokušajmo sa istom ozbiljnošću i utemeljenošću dati svoje odgovore na njih i tu će se negdje pojaviti ozbiljna rezultanta. Neće biti lako, ali mora se nešto činiti i to kontinuirano, a ne prigodničarski – rekao je Pustahija.

 

Iznad interesa

Sekretarka za kulturu glavnog grada Nela Savković-Vukčević kazala je da prof. Radonjić dobro zna kako je teško krčiti put koji je zatrpan nanosima nekritičkih stavova.

- Uspio je prof. Radonjić da stigne na cilj, zato što je kao pravi naučnik, koji se već decenijama bori za istinu, umio da filozofski preispituje i redefiniše pasivno naslijeđene poglede; zato što mu je savjest nalagala da svojim velikim znanjem doprinosi razumijevanju delikatnih pitanja sadašnjosti i osmišljavanju budućnosti.

Na ishodištu je neravnog puta prof. Radonjić i zato što se uzdigao iznad interesa i predrasuda, a samo se tako može ispravno prosuđivati, pokazuje iskustvo – kazala je Savković-Vukčević i dodala da knjigu „Crnogorska teokratija“ doživljava kao izraz najdubljeg poštovanja prema crnogorskom narodu, jer doprinosi našoj samospoznaji, za šta je uvijek trebalo hrabrosti.

 

Zanimljiv izazov

Glavni i odgovorni urednik Pobjede, Draško Đuranović, u ime izdavača kazao je da će Radonjićeva knjiga pokušati da razgrne koprene istorijskih, društvenih i političkih predrasuda i mitova. Knjiga će, prema riječima Đuranovića, uzdrmati do sada etabliranu istorijsku istinu o Crnoj Gori koja je tri i po vijeka bila samo teokratska država.

- Od danas crnogorska istoriografija, misleći ljudi, crnogorska javnost, imaju zanimljiv izazov da tumače knjigu „Crnogorska teokratija“, da potvrđuju ili potiru teze prof. dr Radovana Radonjića, čovjeka koji je više od pola vijeka bio i svjedok i akter istorije. Ali i čovjek, ne manje važno za Crnu Goru, koji je kako u životu i politici, tako i u nauci, uvijek slijedio i dograđivao postulate crnogorske etike – rekao je Đuranović.

Dodao je da ovo djelo otvara pitanja o tome koliko Crnogorci poznaju vlastitu prošlost i koliko su spremni i sposobni da spoznaju i uče iz vlastite istorije.

- Radonjićeva „Crnogorska teokratija“ je jeretička knjiga, jer preispituje već uspostavljene zvanične istine, upozorava i opominje na moguće posljedice jednog svjesno stvorenog mita – rekao je Đuranović.

Knjiga „Crnogorska teokratija“ sufinansirana je novcem Sekreterijata za kulturu glavnog grada. Medijator večeri bila je Vesna Šoškić. 

 

 Šta je u korijenu otuđenosti Crnogoraca od svoje države

Autor „Crnogorske teokratije“ Radovan Radonjić kazao je da je glavna tema knjige - zašto su Crnogorci danas toliko otuđeni od svoje države i što stoji u korijenu toga. U odgonetanju ovog pitanja, kaže, mamilo ga je nekoliko mogućih hipotetičkih pristupa. Jedna od hipoteza, kako ističe, bila je činjenica da se naša istoriografija uglavnom bavi vladarskim dinastičkim periodom, koji je, vremenski gledano, postojao manje od jedne trećine dosadašnjeg crnogorskog istorijskog trajanja.

- Šta sa onim između i prije, u kome je Crna Gora takođe živjela, u kojoj je neko morao da iz pepela ponovo vadi državu i daje joj perspektivu za opstanak? Je li to možda razlog što Crnogorci nemaju razvijenu svijest o svojoj državi niti onaj odnos koji bi bio normalan? Viđeli ste preksinoć, u ovoj državi se osvaja vlast pod tuđim zastavama. Može li to – zapitao se Radonjić.

On se zahvalio glavnom i odgovornom uredniku Pobjede Drašku Đuranoviću, koji je, prema riječima Radonjića, jedini bio dovoljno hrabar i sposoban da stane iza ove knjige. 

Portal Analitika