Više od 357 miliona djece, 1 od 6 u svijetu, trenutno živi u ratnim uslovima. To je za 75% više u poređenju sa početkom 90’-ih godina kada je djece u takvim uslovima bilo 200 miliona. Skoro 165 miliona, što je polovina od ukupnog broja - nalazi se u ratnim zonama visokog inteziteta, prisiljeni da se suoče sa nezamislivom patnjom.
Sirija je zemlja u kojoj djeca jako teško žive, što je i pokazao posljednji napad koji se dogodio u Guti, na obodu sirijske prijestonice Damaska, gdje je život izgubilo stotine civila, uključujući i mnogo djece.
Podaci govore o djevojčicama i dječacima koji su ubijeni, osakaćeni, kidnapovani, silovani, koji gledaju bombardovane i uništene škole i domove, koji bivaju prisilno regrutovani u grupe i oružane snage i koji su odsječeni od obrazovanja i medicinke brige. Ovaj alarmantni izvještaj je napravila organizacija Save the Children Italia “Rat nad djecom”, kao i kampanjukoju su pokrenuli u saradnji sa Institutom za istrazivanje mira u Oslu.
Sirija, Avganistan i Somalija su se našli na vrhu 10 ratom razorenih zemalja gdje je teško biti dijete i gdje su posljedice na njihov život ozbiljnije. Zatim slijede Jemen, Nigerija, Južni Sudan, Irak, Demokratska Republika Kongo, Sudan i Centralno Afrička Republika, dok Bliski Istok i Afrika su makro-regioni sa najvišim stopama u svijetu, po broju djece koja žive u područjima zahvaćenim sukobima (više od 1u3 slučaja - 39% - na Blikom istoku, 2 od 5 – 21% - na afričkom kontinentu).
“Svjedoci smo šokantkog porasta broja djece koja žive u konfliktnim područjima i njihovog izlaganja različitim oblicima nasilja, koja je teško i zamisliti. Djeca trpe patnju na svojoj koži, patnju koju nikada ne bi trebalo da dožive. Od silovanja do toga da budu korišćeni kao kamikaze - bombaši samoubice.
Njihovi domovi, škole i igrališta postali su pravi bojni poligoni. Zločini kao što su ovi predstavljaju nedopustive zloupotrebe i predstavljaju flagrantno kršenje međunarodnog prava – rekla je Daniela Fatarella, Zamjenica Generalnog Direktora Save the Children Italia.”
Svjetski lideri moraju uraditi mnogo više za pravdu i da dovedu pred sud odgovorne za ovakve zločine. Nemogućnost da se zaštite djeca u ratovima, ima ne samo posljedice koje negiraju budučnost same djece, već i budućnost njihovih zemalja. Treba odlučno postupiti.”
Fotografije predstavljaju djecu razapetu na krstu od svog mučitelja, svako na različit način, ali sa jasnom porukom. Na ovaj način umjetnik traži pravo i zastitu djeteta posebno u zemljama kao sto su Bražil, Siria, Tajland, SAD i Japan.
Djelo Kubanskog umjetnika Erika Ravela “Nedodirljivi” ilustruje dramatičan odnos djece i “zlostavljača”. Umjetnik je poznat po kontroverznim djelima - "navikao" je da mu radovi budu cenzurisani. Poznat je kao kreativni autor UnHate kampanje za United Colours of Benetton,

Prva slika je posvećena pedofilima u među sveštenstvom; druga - seksualnom zlostavljanju djece za “turizam” na Tajlandu, treća - fotografija predstavlja rat u Siriji; četvrta slika - kupovinu organa na crnom tržištu, peta - slika slobodan pristup oružju u Sjedinjenim Drzavama; šesta slika se odnosi na gojaznost, optužujući velike kompanije brze hrane.