Skraćenica DIY, koju sve češće čujemo kada je riječ o mladim autorima, znači „do it yourself“ i ukazuje na izbor muzičara da budu ,,sami svoji majstori“, koji zaobilaze standardnu, konfekcijsku produkciju. Bend Hookworms je nosilac plamena takvog muzičkog puritanizma – i godinama plaća cijenu zbog ove vrste autorske nepokolebljivosti.
Ostrvska javnost žestoko je navijala da uspije „Microshift“, novi album benda iz Lidsa, osiromašenog industrijskog centra Jorkšira u Britaniji.
Lonac ideja
Nakon dvije uspješne ploče, DIY perjanici nalik su muzičkom Polu Skolsu, fudbalskoj legendi koja je tokom karijere odbijala da ima bilo kakvog agenta, advokata ili menadžera. Istovremeno, ovaj bend čine ljudi koji su odbili da odustanu od primarnih profesija kako bi ganjali muzičku karijeru.
Projekat pjevača i synth meštera Metju Džonsona pripreman je u njegovom studiju Suburban Home. Prethodnih godina ovo mjesto postalo je svojevrsna Meka za mlade. Bio je ključali lonac ideja i stvaranja do razorne poplave 2015. godine koja je pogodila Lids. Koliko je bend važan, svjedoči to da je kompletan novac za obnavljanje studija skupljen za nekoliko dana na internetu!
„Microshift“ je, sasvim logično, ishodište te iskazane solidarnosti. Hookworms je perfektno „pogodio momenat“, jer osnova zvuka ove grupe je pop pank koji je izuzetno aktuelan u Britaniji (Shame, Dream Wife).

Vrlo originalno, njegove pjesme često se temelje na elektronici sedamdesetih i osamdesetih, paleti uticaja od Kraftwerka do grupe New Order. Da bi rasle, bujale i nadirale do psihodelične tačke iz najluđe faze Pink Floyda!
Izlazak na svjetlo
Upravo takva je uvodna pjesma „Negative Space“, inteligentna i pompezna dizalica za ples, koja ne prestaje da raste nakon kulminacije u šestom minutu. Da umije da se poigra i sa komercijalnim formama, Hookwarms dokazuje u „,Static Resistance“, stadionskom hitu koji ipak malo previše vuče na Arctic Monkeys. Najemotivnija je pjesma „The Soft Season“ - a najluđa i najkompletnija osmominutna „Opener“.
Teme i tekstovi nijesu na nivou blistave muzike, ali pristojno prate razvoj Metjua Džonsona kao autora. Muzičar, čija su prethodna dva albuma mračne, pesimistične opservacije o čovjeku raspetom na krstu sopstvene depresije, sada nalazi interesantan način da izađe na svjetlo.
Džonson više ne krije koliko je slab, svjestan da će naći oslonac i podršku makar u sebi sličnima. Malu pripovijest o svom poplavljenom i obnovljenom studiju, pretovrio je u veliku priču o zajednici i brizi za drugoga. U moru sličnih, lijevo orijentisanih muzičkih pametnjakovića sa pank korijenima, Hookworms je poseban, zabavan, hrskav i zapaljiv - jer je živa materija sopstvenih pjesama.
Ocjena: 80/100
FOTO: dominomusic.com / hookworms.bandcamp.com