Bio je to neposredan povod za razgovor. -Čast koja mi je ovim priznanjem ukazana podrazumijeva moju podršku društvu, odnosno, doprinosu saradnje dvije države - Hrvatske i Crne Gore. Jer, kutura i umjetnost jesu trajne vrijednosti koje obogaćuju međudržavnu saradnju - kazao je Popović.
Iako u svom ateljeu neumorno radi na novim likovnim djelima, ova godina, kako kaže umjetnik, ipak će biti u znaku novih knjiga. U intervjuu za Pobjedu, Popović najavljuje nove literarne projekte i govori o planovima na polju likovnog stvaralaštva
POBJEDA: U Zagrebu je u pripremi monografija sa izborom radova iz svih Vaših ciklusa. Možete li sa nama podij e l i t i o s j e ć a j p ov o d o m objavljivanja ovog djela koje za cilj ima sveobuhvatan prikaz Vašeg likovnog opusa? Kada očekujete izlazak monografije iz štampe?
POPOVIĆ: U zagrebačkom Skaner studiju u završnoj fazi su radovi na monografiji koja će, za razliku od prethodnih, biti najkompleksniji pregled mog stvaralaštva. Bit će zastupljeni izabrani radovi iz svih tematskih cjelina kojima sam se bavio, u različitim medijima podjednako klasičnim i modernim. Osim stručnih tekstova kritičara i filozofa knjiga je koncipirana tako da sadrži i moje tekstove, kao eksplikacije ciklusa, njihove likovno-estetske karakteristike sa zanimljivim dokumentarnim materijalima.
Ono što je za mene, kao autora, posebno zanimljivo jest da u tom pregledu radova, od onih najranijih iz 1966. godine, dakle iz gimnazijskih dana, koji su bili izloženi na mojoj retrospektivi u Zagrebu, do ovih recentnih, uprkos različitosti u temama i tehnici postoji kontinuitet koji je u onom dubinskom, metafizičkom smislu, svojstven svim ciklusima. Svijest o tragici ljudskog postojanja. Posebno mi je drago što su se u nekim ranim radovima na lazile klice onoga što će puno godina kasnije biti razvijeno u zasebnim kompozicijama sadržajno i stilski koherentnim.
POBJEDA: Zagrebačka izdavačka kuća „Litteris“ objaviće Vašu zbirku eseja pod nazivom ,,Labirint sjećanja”. Knjiga donosi tekstove o Emilu Sioranu, Danilu Kišu, Dadu Đuriću i Ranku Marinkoviću. U razgovoru za Pobjedu kazali ste da je ova knjiga mješavina žanrova...
POPOVIĆ: Riječ jeste o mješavini žanrova, dokumentarne i esejističke proze. Svaka od pomenutih ličnosti s kojima sam se poznavao ili sarađivao zanimala me, prvenstveno, kao svojevrsni literarni model. U tom smislu se radi o portretima zanimljivih personalnosti u kontekstu onoga čime su najbolje ispoljavali svoju osobnost. Dakle, njihovim djelima. Ili još preciznije, poetikama, odnosno, filozofskim konceptima kao što je slučaj sa Emilom Sioranom. Ono što želim istaći je da takozvana životna faktografija, poput kakve naoko banalne situacije koja se može dogoditi u susretu, razgovoru, šetnji, kafiću, restoranu itd. može inicirati veoma zanimljiv kontekst literarnog temata, kako je na primjer bilo s Danilom Kišom u restoranu hotela „Palas“ u Zagrebu početkom osamdesetih godina.
Opširnije u Pobjedi