- Slučaj Sergeja Skripala i njegove kćerke je očigledno probudio veliku reakciju članica Evropske unije i članica NATO i došlo je do solidarnosti između i jedne i druge organizacije. S obzirom na to da je Crna Gora članica NATO i jedan od vodećih kandidata da postane članica EU, mislim da je protjerivanje ruskog diplomate jedan očekivan postupak i da se time saobražava politika Crne Gore sa drugim zemljama koje su već članice EU, što je jedan od zahtjeva za članstvo u evropskoj zajednici- kazao je ugledni politikolog.
Vejvoda podsjeća i da nijesu sve zemlje EU donijele odluku o protjerivanju ruskih diplomata, ali navodi da je Evropa bila jedinstvena u produžavanju sankcija Rusiji zbog aneksije Krima.
- U ovom posljednjem slučaju ima određenih nedoumica u pojedinim zemljama u našem regionu - to su Bugarska, Slovenija, Grčka. Neke od njih će to možda učiniti, neke neće, ali ostavljeno je svakoj zemlji da sama odluči - navodi Vejvoda.
Ne očekuje, kaže, nikakve radikalnije mjere Rusije u ovom trenutku osim recipročnog protjerivanja diplomata.
- Naravno, treba sačekati i vidjeti koje će biti dalje reakcije i sa jedne i sa druge strane. U svakom slučau, nije dobro što je došlo do zatezanja odnosa. Istovremeno ste vidjeli da je u Njemačkoj dato odobrenje za izgradnju gasovoda „Sjeverni tok 2“ tako da su stvari uvjek malo složenije nego što izgledaju kad se sagleda samo jedno pitanje u tim odnosima - objasnio je sagovornik Pobjede.
(opširnije u Pobjedi)