Prema izvještaju, koji je u utorak predstavljen u Savjetu Evrope, GRECO je Crnoj Gori dao 11 preporuka koje se tiču sprečavanja korupcije, rada poslanika, sudija i tužilaca.
GRECO je preporučio crnogorskim vlastima uvođenje ad-hoc davanja izjave kada se javi sukob između privatnih interesa pojedinih poslanika i pitanja koje se razmatra u skupštinskoj proceduri. Ta preporuka, međutim, nije usvojena, piše Pobjeda.
“U skladu sa postojećim zakonodavstvom, poslanici u nepredviđenim situacijama sukoba interesa i dalje nemaju obavezu da izvijeste o tim okolnostima. Takva obaveza ne postoji ni u Etičkom kodeksu poslanika. U takvoj situaciji teško je razumjeti kako Smjernice dobrog ponašanja za poslanike mogu ustanoviti takvu obavezu”, navodi se u izvještaju GRECO-a.
Oni su djelimično zadovoljni preporukom da se obezbijedi mehanizam koji bi promovisao Etički kodeks poslanika i podizanje njihove svijesti o standardima koji se od njih očekuju.
“Naizgled je takva aktivnost Skupštine u toku, ali za sada je parament kroz svoj Odbor za ljudska prava i slobode obavio samo seriju ad hoc aktivnosti”, smatraju u GRECO-u.
U jednoj od preporuka, GRECO je naveo da bi država trebalo da preduzme dodatne mjere za jačanje nezavisnosti Sudskog savjeta, protiv nepotrebnog političkog uticaja.
To, kako su dodali, uključuje ukidanje učešća ministra pravde po službenoj dužnosti u Savjetu, obezbjeđivanjem da najmanje polovina članstva tog tijela bude sastavljena od sudija koje biraju njihove kolege i obezbjeđujući da na predsjedavajuću funkciju bude imenovan jedan od ovih članova sudija.
Ni ta preporuka nije ispoštovana.