O ovom dokumentu, koji je dostavljen na uvid i rektoru Danilu Nikoliću, raspravljaće Senat UCG na sjutrašnjoj sjednici, prije nego što bude proslijeđen evaluacionom timu Evropske asocijacije univerziteta.
Kako je pojašnjeno, prva ovakva institucionalna evalucija rađena je na UCG prije tri godine, a u oktobru prošle godine stigla je inicijativa za sprovođenje follow up evaluacije. Rektor je imenovao radnu grupu od 10 članova koja uključuje predstavnike akademskog osoblja, studenata i administrativnog osoblja i čiji je zadatak bio da do kraja marta 2018. godine izradi ovaj izvještaj.
DOKTORANDI
- Follow up samoevaluacioni izvještaj strukturiran je na način da prati poglavlja evaluacionog izvještaja IEP-a, istovremeno dajući pregled i kritički osvrt na reformske zahvate sprovedene u protekle tri godine, kao i preporuke za dalji razvoj UCG u skladu sa strateškim opredjeljenjima – navedeno je u ovom dokumentu.
U izvještaju je, između ostalog, istaknuto kako još nije adekvatno razmatran problem malog broja doktoranada na UCG, te da je jedan od uzroka ovog problema nedostatak finansija za angažovanje mladih istraživača i troškove njihovih istraživanja.
- Drugi razlog je i nedovoljna zainteresovanost kandidata za doktorske studije. S jedne strane zbog nedovoljno razvijene privrede koja često nema potrebu da upošljava doktore nauka, te oni ne mogu naći adekatno zaposlenje u privredi shodno svojim kvalifikacijama, a s druge strane, dugoročnije angažovanje na UCG je neizvjesno iz razloga neodrživosti sistema koji još nije koncipiran na način da doktori nauka i istraživači na UCG ciklično donose sredstva kroz projekte, kroz saradnju sa privredom i druge djelatnosti, te da na taj način obezbjeđuju samoodrživost – navedeno je u izvještaju.
Kako pojašnjavaju, većina angažmana doktoranada na UCG svodi se na nastavu, odnosno časove vježbi, a jedina mogućnost zaposlenja na UCG nakon sticanja diplome doktora nauka je izbor u akademsko zvanje koje je opet vezano sa dostupnošću predmeta/časova.
STATISTIKA
- Potrebno je izgraditi okvir (u saradnji sa širom društvenom zajednicom) koji će da doprinese razvoju potrebe za stepenom doktor nauka kao neophodnog kadra koji je sposoban da podiže stepen inovacija u preduzećima, doprinosi tehnološkom razvoju, osnivanju istraživačkih centara unutar preduzeća, te da doprinosi uspješnijoj komercijalizaciji i opštem napretku lokalne zajednice – navedeno je u izvještaju.
U ovom dokumentu je istaknuto i da je 2015. godine na UCG bilo 710 nastavnika, 2016. ih je imalo 712, a prošle godine nešto manje - 704. Kada je riječ o podacima nastavnika prema njihovom zvanju pojašnjeno je da je 2015/2016. godine bilo 38 odsto saradnika, redovnih profesora je bilo 24 odsto, docenata 20 odsto, a vanrednih profesora 18 odsto.
Slično stanje zabilježeno je i prošle godine kada je zabilježeno 37 odsto saradnika, redovnih profesora 24 odsto, docenata 19 odsto, a vanrednih profesora 20 odsto. Statistika UCG pokazuje da prije tri godine na fakultetima nije bilo redovnih niti vanrednih profesora starosti od 21 do 30 godina, što je isto zabilježeno i prošle godine. Saradnika čije se godine kreću u ovom rasponu (21-30) je 64, a samo je jedna osoba zaposlena koja ima zvanje docenta. Drugačije je stanje kada se sagledavaju podaci nastavnika od 31 do 40 godina, pa je u studijskoj 2017/2018. bio angažovan jedan redovni profesor, 19 je vanrednih, 56 docenata i 126 saradnika.
Mnogo je više nastavnog kadra starosti od 41 do 50 godina. Njih je 44 redovnih profesora, 75 vanrednih, 57 docenata i 42 doktora nauka. Najviše redovnih profesora je starosti više od 50 godina – 125, vanrednih je 46, docenata 21, a saradnika ovih godina je 27. Zastupljenost muškaraca i žena je skoro izjednačena, odnosno među nastavnim kadrom je 48 odsto muškaraca, dok 52 odsto čine žene.