Sporazumom je omogućeno da se lice kome je rješenjem državnog tužioca utvrđena obaveza obavljanja određenog društveno korisnog ili humanitarnog rada ne isključi iz društva, već da razvije svijest o štetnosti određenih ponašanja i odgovornosti za štetne posljedice. A sve to uz pomoć i nadzor zajednice i radom na koji je dobrovoljno pristao.
Tužilaštvo i Ministarstvo saglasni su da će se obavljanjem društveno korisnog ili humanitarnog rada koji se vrši u okviru nadležnosti Ministarstva, postići koristan rad za društvenu zajednicu.
Ovim povodom Vrhovni državni tužilac Stanković je poručio: „Koristim ovu priliku i da se zahvalim Ministarstvu prosvjete koje je prepoznalo značaj zaključenja današnjeg sporazuma i buduće saradnje na planu realizacije krivično procesnog mehanizma odloženog krivičnog gonjenja. Navešću podatak da je tokom 2017. godine, pred državnim tužilaštvima putem ovog instituta okončano 659 predmeta i da je u korist humanitarnih organizacija i javnih ustanova uplaćeno 273.581,00 eura, te da je putem ovog instituta, a na ime naknade štete oštećenima, uplaćeno 22.146,57 eura.”
Podrazumijeva se da će se poslovi pomenutih lica opredijeliti vodeći pri tome računa o starosnoj dobi, polu, stručnoj spremi. Dodatno, biće određeno lice koje je dužno da prati obavljanje društveno korisnog ili humanitarnog rada, vodi evidenciju i po završetku obavljanja društveno korisnog ili humanitarnog rada od strane osumnjičenog, podnese konačan izvještaj državnom tužiocu.