Društvo

Do obnove šuma kroz novi model gazdovanja

Nerijetko se prilikom opisa prirodnih ljepota Crne Gore potencira da šume pokrivaju više od polovine njene teritorije. Baratanje tim podatkom u svrhu turističkog marketinga teško da će doprinijeti da zelene nijanse ostanu dominantne na Google mapi. Odgovoran odnos prema šumama ne podrazumijeva samo koncesije za drvoprerađivače, već i pošumljavanje bez kojeg će šume, na dugi rok, izgubiti trku.
Do obnove šuma kroz novi model gazdovanja
Nova PobjedaIzvor

Na to upozoravaju ekolozi, poslovni ljudi koji imaju mogućnosti da podmire domaće potrebe za sadnicama, ali glavna barijera ostaje finansiranje i koncept gazdovanja i koncesija, koji su nedovoljno usmjereni na očuvanje zelenog blaga.

NOVI PRISTUP

Toga su svjesni, kažu, i u Ministarstvu poljoprivrede gdje rade na promjeni koncepta gazdovanja šumama. Novi model se ne bi svodio samo na naplatu prihoda od korišćenja šuma i stvaranje uslova za bolju dostupnost sirovine za drvoprerađivače, nego je zamisao da se kroz reorganizaciju modela koncesija stvori i efikasnije polazište za pošumljavanje, odnosno očuvanje šumskih resursa.

- Kroz program reorganizacije sistema koncesija, koji je u toku, a koji predviđa osnivanje privrednog društva u državnom vlasništvu koje će gazdovati šumama, biće izvršena i reorganizacija poslova vezanih za šumsko uzgojne radove i pošumljavanje. Cilj je da se uspostavi efikasniji sistem gazdovanja šumama, sa brojnim pozitivnim efektima, ne samo u ekonomskom smislu, već jednako i ekološkom. Tu mislimo na pošumljavanje, djelovanje protiv šumskih požara i sanaciju opožarenih površina. Znači, novi koncept donijeće novi pristup, ali i nove obaveze. U dijelu pošumljavanja stvoriće se preduslovi za izdvajanje više sredstava za tu namjenu- potvrđeno je Pobjedi u Ministarstvu poljoprivrede i ruralnog razvoja.

Podsjećaju da je 2005. godine donijet program pošumljavanja goleti na period od 10 godina, koji je predviđao pošumljavanje sa dva miliona sadnica godišnje.

- Projekat je kandidovan kod različitih finansijskih institucija, ali nijesu uspjele obezbijediti finansijska sredstva za njegovu realizaciju tokom predviđenog perioda – kažu u Ministarstvu.

Trenutno, prema njihovim podacima, pošumljavanje varira na godišnjem nivou.

- U prethodnom desetogodišnjem periodu godišnje je sađeno od 700.000 do 1.900.000 sadnica. Ne može se govoriti o projektovanom optimumu kao stalnoj kategoriji. Potrebe zavise od obima radova predviđenih osnovama gazdovanja šumama i potreba za sanacijom u slučajevima degradacije šuma požarima ili od drugih šteta u šumama – navode iz Ministarstva.

biogradska-gora-sisko-lake-870x400DOMAĆI KAPACITETI

Vlasnik najvećeg rasadnika četinarskih i sadnica lišćara u Crnoj Gori Luka Maksimović, iz Gornjeg Polja kod Nikšića, naglašava da sadnica ne može da fali, samo kada bi se obezbijedio kontinuitet u sadnji i adekvatni planovi.

- Za proizvodnju sadnice potrebne su dvije do tri godine. To traži sredstva, rad, kao i adekvatne informacije kako bi mogli da planiramo proizvodnju. U uslovima kada su budžetska sredstva države opredijeljena za sadnju minimalna, a nema inicijative onih koji koriste šume ili posredno imaju ekonomski efekat od sječe, potražnja niti je stalna niti odgovarajuća – kaže Maksimović za Pobjedu.

Prema njegovim riječima, u takvim uslovima mnogo sadnica preraste sadni uzrast, ugovori koji se postave ne ispoštuju se. Sadnice, nerijetko i kada daruju, nema ko da iskoristi.

- Da ne govorim o činjenici da od opština bogatih ekonomski značajnim vrstama drveća, koje po osnovu koncesija ubiraju značajna sredstva od korišćenja šuma, godinama nije kupljena nijedna sadnica - kaže Maksimović.

Iako rasadnik kojim gazduje ima kapacitet od dva miliona sadnica, bez jasno utvrđene potražnje, nema ni izvjesnosti u poslovanju ni rentabilnosti.

- Potrebno je obezbijediti sjeme- koje se, nažalost, uvozi - podići sadnice, koje, ako prerastu, više nijesu upotrebljive jer se onda teško primaju, odnosno traže drugačije uslove. Ako nema kontinuiteta, onda je bolje proglasiti moratorijum i reći da se ništa neće saditi ili da neće potraživati sadnice na pet ili 10 godina – smatra Maksimović.

Prema njegovim riječima, postoje i dva rasadnika državna, u Kolašinu i Rožajama, za koje nema potvrdu da imaju stalnu produkciju i za koje smatra da bi ih trebalo privatizovati i pokrenuti proizvodnju i stvoriti konkurentnost na tržištu.

- Za protekle tri godine, od mene je kupljeno između 430 i 600 hiljada sadnica četinara godišnje. Koncesionar koji je ugovorima bio u obavezi da nadomjesti sadnjom dio šume, za proteklih godina uzeo je daleko ispod utvrđene cifre od 280.000 sadnica. Dodajte tome šumske požare koji godišnje progutaju ogromne površine, naročito na sjeveru, i dobijate ne baš šarenu sliku odnosa prema šumama- smatra on.

(opširnije u Pobjedi)

Portal Analitika