Podsjetimo, dio opozicije i nevladinog sektora usprotivio se namjeri Vlade da se na ovoj planini formira poligon za bojeva gađanja.
S obzirom da na teritoriji Crne Gore ne postoji druga lokacija u državnoj svojini koja odgovara potrebama poligona, a da su na predmetnom zemljištu izgrađeni objekti-katuni koji nijesu stalno naseljeni i koji se koriste isključivo u ljetnjem periodu, Ministarstvo odbrane se obratilo opštinama Mojkovac i Kolašin radi pronalaženja dogovora oko načina korišćenja predmetnog zemljišta.
„U tom cilju predloženo je da se predmetna loakcija koristi zajedno, s tim da Vojska Crne Gore ne bi koristila poligon za bojeva gađanja u periodu od maja do oktobra, kada su aktivna katunska naselja. Postupajući po zahtjevu Ministarstva odbrane, opština Mojkovac dala je mišljenje da ne postoje smetnje da se od 1. oktobra do 15. maja predmetna lokacija koristi za artiljerijska bojna gađanja, s tim da Vojska Crne Gore preduzme sve neophodne mjere za zaštitu objekata katunskih naselja, materijalnih dobara, života i zdravlja ljudi“, piše u Vladinoj Informaciji.
Vlada je saglasna da se nastavi sa aktivnostima kako bi se lokacija Sinjajevina koja se prostire u opštinama Mojkovac, Kolašin i Šavnik, a koju čine katastarske parcele navedene u Elaboratu o identifikaciji broj 03/17 od 06.06.2017. godine, mogla koristiti kao Vježbovno strelišni poligon za izvođenje gađanja i vježbi, za potrebe Vojske Crne Gore.
„Zadužuje se Ministarstvo finansija, da u saradnji sa Ministarstvom odbrane, u roku od mjesec dana od dana donošenje ovog zaključka, preduzme sve potrebe radnje u cilju pronalaženja mogućnosti za rješavanje imovinsko-pravnih odnosa na lokaciji Sinjajevina, kako bi se ista mogla koristiti za predloženu namjenu“, zaključuje se u dokumentu.