Uzalud se Kanjižin brat Enif, koji povremeno živi u Kosovskoj Mitrovici, obraćao i raznim međunardnim misijama u Prištini; uzalud je i osoblje crnogorske ambasade bilo i ostalo u čestim kontaktima sa nadležnim državnim organima. Uprkos uvjeravanjima da se preduzimaju sve mjere, nema čak ni inicijalnih tragova, pa ni indicija što se sa čovjekom dogodilo?!
BEZAZLENA OSOBA
Poznati su tek neki fragmenti o kojima je Pobjeda detaljno informisala u petnaestak tekstova, a odnose se na činjenicu da je boravio u gostima, kod brata od tetke, u jednom od kosovopoljskih naselja, i da je kritične noći otišao sa rođakom po hamburgere u restoran brze hrane, oko sat iza ponoći. U restoran nije ulazio, nego je rođaka čekao na trotoaru u blizini jednog od kružnih tokova, da bi desetak minuta kasnije naišla policijska patrola.
Policajcima se učinilo sumnjivim što bi čovjek u to doba noći mogao da radi na ulici, pa još neadekvatno obučen na temperaturi od minus 20, te su ga preventivno lišili slobode i odvezli u policijsku stanicu. Tamo je zadržan do četiri sata ujutro, a nakon što ga je ispitao i provjerio sve podatke, ovlašćeni vođa smjene je procijenio da se radi o bezazlenoj osobi, narušenog zdravlja, bezbjednosno potpuno neinteresantnoj i naredio istoj patroli da ga odvezu do mjesta na kojem je zatečen ili do adrese prebivališta.
BEZ TRAGOVA
Kasnije, tokom istrage, ispostaviće se, međutim, da policajci nijesu u cjelini poštovali nalog smjenskog šefa, pa Kanjižu nijesu ostavili na kružnom toku, đe je bio zatečen u trenutku kad je preventivno lišen slobode, niti su ga odvezli do prebivališta, odnosno adrese porodice čiji je bio gost. Na njegovo insistiranje, navodno, ostavljen je više od kilometar dalje, oko pola pet, i od tada - gubi mu se svaki trag.
Kada je nestanak prijavljen policiji, pregledana je bliža i dalja okolina lokacija do kojih je eventualno mogao stići, a bile su mu poznate, ali prema izvještajima istražitelja, nije pronđen ni jedan trag ni na jednom od tih mjesta. Alarmirana je njegova rodbina u Crnoj Gori, na Kosovu i još nekim zemljama u regionu. Za tri-četiri sata konstatovano je da nikoga nije kontaktirao, niti je evidentiran ni na jednom od graničnih prelaza u Republici.
MEDIJSKA ŠUTNJA
Prema Pobjedinim izvorima iz kosovskog policijskog direktorata, ostvarena je saradnja sa nadležnim službama iz Crne Gore, kao i sa crnogorskom ambasadom u Prištini. O toku istražnih radnji redovno je informisan i Ismetov brat Enif, ali rezultata nije bilo. Izvor Pobjede iz prištinske policije ne potvrđuje da je „slučaj Kanjiža“ definitivno zatvoren, ali objašnjava da je protok vremena učinio svoje, pa više nije na listi istražnih prioriteta.
To je, kako kaže, „uobičajena praksa svih policija, ali pojavljivanjem bilo kakve nove okolnosti ili indicije, predmet će biti reaktiviran i pokrenuće se odgovarajući istražni postupak“.
Još jedan „detalj“ veoma je interesantan: kosovski mediji su samo prvih pet-šest dana kratko informisali javnost o „slučaju Kanjiža“, a crnogorski, izuzev Pobjede, ni toliko…