Kultura

Bar na posebnom mjestu crnogorske kulturne scene

Bar zauzima posebno mjesto na crnogorskoj kulturnoj sceni, kada se govori o kulturnom nasljeđu, ali i o savremenim aspektima kulturno-umjetničkog stvaralaštva, saopštio je ministar kulture Aleksandar Bogdanović.
Bar na posebnom mjestu crnogorske kulturne scene
Mina/Portal AnalitikaIzvor

"Zbog toga je razvoj kulture u Baru i valorizacija svih njegovih potencijala važno pitanje za Ministarstvo kulture”, rekao je Bogdanović tokom radne posjete Opštini Bar.

Predsjednik Opštine Bar, Zoran Srzentić, naveo je da je saradnja sa Ministarstvom kulture značajna, kao i podrška projektima koji se u toj opštini realizuju, ne samo zbog kulturnog razvoja, već i jačanja turističke ponude grada.

Iz Ministarstva kuture su saopštili da je na sastanku je razgovarano o manifestacijama i festivalima koji se u Baru organizuju, a koje finansijski podržava Ministarstvo kulture.

Bogdanović je posebno istakao značaj festivala Barski ljetopis i naglasio da je inovirani koncept doprinio njegovom pozicioniranju na regionalnoj festivalskoj sceni.

Na sastanku je bilo riječi i o organizaciji Internacionalnog TV festivala, koji je stekao status manifestacije od nacionalnog značaja, ali se zbog nefunkcionalnog organizacionog modela prethodnih godina nije realizovao.

Bogdanović je ponovio podršku i interesovanje Ministarstva da se što prije pronađe model za nastavak organizacije jedinog festivala u Crnoj Gori koji se bavio televizijskim stvaralaštvom.

Potpredsjednik Opštine Bar, Dušan Raičević, saopštio je da je neophodno zajedničkim snagama omogućiti finansijski model za moderniji i inovativniji koncept tradicionalnih kulturnih manifestacija Barski ljetopis, Susteri pod Starom maslinom ali i ponovno pokretanje Internacionalnog TV Festivala i Guitar Art festivala.

Sagovornici su razgovarali i o zaštiti i valorizaciji bogate kulturne baštine Bara. Srzentić je, tom prilikom, istakao da odličan primjer valorizacije nasljeđa predstavlja Utvrđenje Besac, za koje je Ministarstvo kulture iz sopstvenog budžeta i evropskih fondova obezbijedilo skoro milion EUR i koje je u potpunosti rekonstruisano i biće korišćeno u turističke svrhe.

Na sastanku je ocijenjeno da Opština Bar ima odličnu infrastrukturu u oblasti kulture, ali da je potrebno posvećeno raditi na njenom održavanju. Dogovoreno je da Opština Bar izradi projekat i inicira rekonstrukciju zgrade Doma kulture kako bi se stvorili uslovi da Ministarstvo kulture kandiduje navedeni projekat za Kapitalni budžet.

Bogdanović i Srzentić su zajedno obišli Stari Bar, Crkvu svete Katarine i Arhepiskopsku palatu, kulturna dobra za čiju je sanaciju i restauraciju Ministarstvo kulture obezbijedilo značajna sredstva i na kojima se sprovode radovi čija se finalizacija očekuje tokom ove godine.

“Pokrenuta je i inicijativa da se, do kraja godine, u okviru Arhiepiskopske palate, osnuje Arheološki muzej, za koju je Bogdanović rekao da će imati punu podršku Ministarstva kulture”, navodi se u saoštenju.

Bogdanović i Srzentić su dogovorili potpisivanje memoranduma o saradnji, kojim će definisati sve projekte i programe koje će Ministarstvo i Opština zajedno realizovati u narednom periodu.

Bogdanović se, tokom posjete Opštini Bar, sreo predstavnicima nevladine organizacije (NVO) Starobarska čarsija i razgovarao sa predstavnicima institucija kulture, umjetnicima i kulturnim poslenicima iz Bara.

“Tokom otvorenog dijaloga da Bogdanovićem razmijenjene su ideje i mišljenja o brojnim pitanjima u oblasti kulture. Bogdanović je saopštio da su institucije kulture i nezavisna scena u Baru izuzetno aktivni i važni za unaprijeđenje sektora kulture, te će stoga Ministarstvo nastaviti da podržava njihove inicijative, projekte i aktivnosti”, zaključuje se u saopštenju.

Portal Analitika