U potpunosti podr- žavam angažovanje privatnih profesora, iako cijena nije zanemarljiva - deset eura po času - kaže majka dvanaestogodišnje djevojčice. Druga sagovornica Pobjede je privatnog profesora angažovala da bi njen trinaestogodišnji sin imao prelaznu ocjenu iz matematike.
- Nijesmo znali što ćemo, jedinice na kontrolnim, meni kaže da ništa ne razumije i zato smo angažovali profesora da bi makar imao prelaznu ocjenu. Moj sin je vrlo lijen, ali uz vježbanje kod profesora sada će imati dvojku, iako vrlo teško odvajamo pare za ove časove -kaže majka trinaestogodišnjeg dječaka.
Ove dvije priče potvrđuju da je trend uzimanja časova privatne nastave vrlo česta pojava, ali je prosvjetni radnici opravdavaju samo ukoliko učenik ima poteškoće da savlada gradivo. Oni i napominju da je kvalitet znanja, ali i mogućnost da se ono na adekvatan način usvoji još uvijek imperativ formalnog sistema obrazovanja, te da uzimanje privatnih časova nije nešto što je neophodno. Ipak, angažovanje privatne nastave stvara se, kako primjećuju, zbog sve češće nespremnosti djeteta da drži pažnju i na kvalitetan način prati časove redovne nastave.
RAD I PAŽNJA
- Da su pažnja, rad i zainteresovanost učenika u toku časova redovne nastave bolji, vjerovatno ne bi bilo potrebe da se drži jedan jedini čas privatno. Nijesam ni njen zagovornik, ni totalni protivnik, ali nedvosmisleno procjenjujući rad u školi, privatni časovi nijesu neophodni – istakla je profesorica maternjeg jezika u Osnovnoj školi ,,Radojica Perović“ Mirka Živković. Roditelji su, kako ističe, inicijatori držanja privatnih časova, i to često iz nesposobnosti da realno sagledaju i procijene potencijale sopstvenog djeteta.
- Mnogi roditelji precijene svoju djecu, misle da oni mogu i treba da imaju određenu ocjenu, i onda posežu za časovima privatne nastave kako bi se došlo do željenog uspjeha. Takođe, ne može se ni zanemariti pritisak aktuelnog trenutka jer se očekuje da dijete upiše željenu srednju školu i fakultetski se obrazuje – objašnjava Živković.
Opširnije u Pobjedi