
„Stopa naplate potraživanja je izuzetno važan pokazatelj za ocjenu efikasnosti funkcionisanja sistema izvršenja. Prema podacima iz posmatranog perioda, ukupan iznos potraživanja izvršnih povjerilaca u izvršnim predmetima iznosio je 455.318.68 eura, bez troškova izvršnog postupka. Od navedenog iznosa naplaćeno je 29.714.218 eura ili 6,53%, dok je ostalo nenaplaćeno 425.604.467 eura ili 93,47%. Navedeni podaci ukazuju na potrebu povećanja stope naplate potraživanja u ovoj vrsti predmeta“, piše u Analizi.
Radi potpunog i pravilnog razumijevanja ovog problema i, s tim u vezi, donošenja pravilnih zaključaka, treba imati u vidu da kod javih izvršitelja postoji veliki broj izvršnih predmeta (“I”, “Iv” i “Ivm”) sa ogromnim iznosima potraživanja koji su objektivno nenaplativi, zbog nepostojanja sredstava i predmeta izvršenja na kojima bi se izvršenje moglo uspješno sprovesti.
„Međutim, i pored činjenice da potraživanje iz navedenih predmeta već duže vrijeme nije naplativo, ovi predmeti su i dalje aktivni, jer izvršni povjerioci ne žele da povuku predloge za izvršenja nakon neuspjelih pokušaja naplate, pa to u značajnoj mjeri opterećuje rezultate rada javnih izvršitelja i negativno utiče na cjelokupnu sliku efikasnosti sistema izvršenja“, piše u Analizi.
Što se tiče prosječne dužine trajanja postupka u ovoj vrsti predmeta može se konstatovati da u svim predmetima prosječna dužina trajanja postupka iznosi 14 dana, dok prosječna dužina trajanja postupka u predmetima u kojima je potraživanje naplaćeno 100% iznosi 12 dana. Navedeni podaci ukazuju da se izvršni postupak u ovoj vrsti predmeta, u slučajevima kada je moguće izvršiti naplatu potraživanja, sprovodi u kratkom roku, znatno krećem nego u prethodno posmatranom periodu, kada je prosječna dužina trajanja postupka iznosila 38, odnosno 28 dana.