Manastir Dajbabe je zaštićeno kultuno dobro a inspektor za kulturna dobra je nakon obilaska nelegalne građevine saopštio da ništa nije mogao da učini jer nije precizirano koji je zaštićeni prostor Manastira. InstruKcIJe - Inspektor nadzorom nije tretirao portu kao sastavni, neraskidivi dio Manastira. Inspektor je naveo da u listu nepokretnosti broj 212 ne postoji zabilježba da se katastarska parcela broj 2659 nalazi u granicama zaštićenog kulturnog dobra Manastir Dajbabe.
Da pojasnimo, u rješenju o s t av l j a n j u p o d z a š t i t u br.597/50 i rješenju o uvođenju u registar br.01-1107 od 04.09.1961. godine ne postoje katastarske parcele, pa samim tim iste se nijesu mogle naći u listu nepokretnosti – poručili su iz Uprave za kulturna dobra. Ne mogu se, kako kažu, saglasiti sa ocjenom inspektora da nije mogao da reaguje zato što se radovi ne izvode direktno na Manastiru i pojašnjavaju da je prostor oko ovog kulturnog dobra svakako pod zaštitom. Podsjetili su da je Uprava za zaštitu kulturnih dobara u julu 2017. godine izradila studiju zaštite kulturnih dobara za potrebe izrade DUP-a Dajbabska go ra, a da je u Zakonu o zaštiti kulturnih dobara jasno navedeno da ,,planski dokument mora biti usklađen sa studijom zaštite kulturnih dobara“.
Pojašnjavaju i da je propisano da se planskim dokumentima obezbjeđuje zaštita kulturnih dobara i njihove okoline, kao integralnog dijela savremenog društvenog, ekonomskog i urbanog razvoja, na način kojim se poštuje njihov integritet i status i dosljedno sprovode režim i mjere zaštite koji su propisani zakonom. - Uprava je dala pozitivno mišljenje na nacrt Detaljnog urbanističkog plana ,,Dajbabska gora“, dostavljenog u novembru 2017. godine, i u tom planu nije bilo nikakve nove crkve u neposrednoj blizini Manastira Dajbabe – istakli su iz ove ustanove.
Opširnije u Pobjedi