Stav Uprave za zaštitu kulturnih dobara – da je prostor na kojem se gradi ilegalni objekat pored Manastira Dajbabe u Podgorici neodvojivi dio kulturnog dobra, mora biti jasno preciziran u rješenju o utvrđivanju statusa nepokretnog kulturnog dobra - kazali su Pobjedi iz Uprave za inspekcijske poslove. Naveli su da su nadzor uradili u skladu sa Zakonom o inspekcijskom nadzoru, a ne „na osnovu mišljenja i stavova“.
RAZLIKA
Manastir Dajbabe je zaštićeno kultuno dobro, a inspektor za kulturna dobra je nakon što je obišao nelegalnu građevinu saopštio da ništa nije mogao da učini, jer nije precizirano koji je to zaštićeni prostor Manastira. Na to su reagovali iz Uprave za kulturna dobra i za Pobjedu saopštili da je prostor na kojem se gradi ilegalni objekat neodvojivi dio kulturnog dobra Manastira Dajbabe, zbog čega nijesu saglasni sa ocjenom inspektora da nije mogao da „pečatira“ ilegalni objekat koji se gradi pored Manastira. Kategorični su da je inspektor to mogao da učini, jer je jasno da nezakonita građevina niče u porti Manastira, „koja je svakako neodvojivi dio kulturnog dobra“. Komentarišući takav stav, iz Uprave za inspekcijske poslove kazali su Pobjedi da je neophodno „istaći razliku između ‘stava’ i pozitivnih propisa ove države“. - Inspektor je izvršio inspekcijski nadzor shodno odredbama Zakona o inspekcijskom nadzoru – ostavio poziv u skladu sa zakonom, obavio inspekcijski nadzor i nakon utvrđenog činjeničnog stanja, zbog neposjedovanja građevinske dozvole za objekat koji je bio predmet inicijative, uputio istu Direktoratu za inspekcijske poslove i licenciranje Ministarstva održivog razvoja i turizma – istaki su oni. Dodaju da u konkretnom slučaju, shodno članu 26 stav 1 tačka 3 Zakona o zaštiti kulturnih dobara, ako je sporna katastarska parcela, na kojoj se nalazi sporni objekat, neodvojivi dio kulturnog dobra, to mora biti naznačeno u rješenju i biti objavljeno u Službenom listu Crne Gore, a takođe i u listu nepokretnosti mora postojati zabilježba da se sporna katastarska parcela nalazi u granicama zaštićene okoline.
RJEŠENJE
- Neophodno je donijeti rješenje u kojem su jasno i precizno opisane granice nepokretnog kulturnog dobra Manastira Dajbabe i granice njegove zaštićene okoline i objekata koji se u njoj nalaze. U članu 27 Zakona o zaštiti kulturnih dobara jasno se navodi da je Uprava za zaštitu kulturnih dobara dužna da rješenje o utvrđivanju statusa kulturno dobro dostavi subjektima koji su naznačeni u navedenom članu, ali isto tako ima obavezu da takvo rješenje dostavi organu uprave nadležnom za poslove katastra, radi upisa zabilježbe da se radi o kulturnom dobru ili kontakt zoni. U članu 28 istog zakona navodi se da se izvod iz rješenja o utvrđivanju statusa kulturno dobro objavljuje u „Službenom listu Crne Gore“. Međutim, ovakvo postupanje Uprave za zaštitu kulturnih dobara u odnosu na Manastir Dajbabe je izostalo - istakli su iz Uprave za inspekcijske poslove. Kategorični su da granica zaštićene okoline u slučaju Manastira Dajbabe ne postoji, što znači da inspektor nije mogao da donese rješenje o zabrani daljeg izvođenja radova na objektu koji je predmet inicijative, odnosno na objektu koji je već završen u građevinskom smislu.
- U nadležnosti inspektora za kulturna dobra nije pečaćenje objekata, već se isto vrši u skladu sa članom 201 Zakona o izgradnji objekata i planiranju prostora. Crna Gora jeste potpisnica međunarodnih konvencija o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara, koje se moraju poštovati, ali inspektor ne može donijeti rješenja koja nijesu zasnovana na zakonu - piše u odgovorima Pobjedi.
Napomenuli su i da u postupku revalorizacije Uprava za zaštitu kulturnih dobara nije donijela nova rješenja, zbog čega je Uprava za inspekcijske poslove bila dovedena u situaciju da gubi svoje postupke. Uz Manastir Dajbabe Srpska crkva gradi spomen kapelu. To je, tokom inspekcije, potvrdio i starješina Manastira arhimandrit Danilo (Danilo Išmatov). Prema nezvaničnim saznanjima Pobjede, Srpska crkva u Dajbabama podiže crkveni objekat u slavu ruske carske porodice Romanov, a na to ukazuje i kupola u prepoznatljivom ruskom stilu.