“U 2017. godini lišeno je roditeljskog prava 11, a ograničeno je roditeljsko pravo devet roditelja. U 2018. u toku su tri postupka lišenja roditeljskog prava”, navode u ministarstvu.
Uzroci pokretanja postupaka su brojni, a to su zloupotreba roditeljskog prava ili grubo zanemarivanje roditeljske dužnosgi, neizdržavanje djece, nedostatak brige za zdravstveno, materijalno i obrazovno stanje djeteta, zlostavljanje i zloupotreba djeteta, kao i konfliktan odnos roditelja.
Prosječna starost roditelja koji su lišeni roditeljskog prava, ili kojima je ograničeno to pravo je od 30 do 45 godina.
“Roditelj koji zloupotrebljava roditeljska prava ili grubo zanemaruje roditeljske dužnosti, lišava se roditeljskog prava pokretanjem vanparničnog postupka pred nadležnim sudom. Situacije u kojima se roditelj lišava, odnosno ograničava roditeljskog prava, način pokretanja postupka pred nadležnim sudom, kao i uloga suda u ovoj situaciji, propisane su Porodičnim zakonom. Procjenu vrši stručni tim centra za socijalni rad: socijalni radnik, psiholog, pedagog i pravnik”, objašnjavaju u ministarstvu.
Centar za socijalni rad, kako kažu, dužan je da roditeljima pruža odgovarajuće oblike pomoći i podrške i preduzima potrebne mjere radi zaštite prava i najboljeg interesa djeteta, a na osnovu neposrednog saznanja ili obavještenja.