Crna Gora je na regionalnom, evropskom, ali i svjetskom nivou, prepoznata kao atraktivna turistička destinacija, te je stoga od posebnog značaja valorizacija resursa kulture, pogotovo onih koji su manje poznati široj javnosti, ističe u razgovoru za Vikend novine ministar kulture u Crnoj Gori Aleksandar Bogdanović. Na tom putu, od velikog značaja je realizacija IPA projekata Evropske unije, koji za cilj, između ostalog, imaju i očuvanje prirodne i kulturne baštine.
VN: O značaju IPA sredstava se puno govori. Kako sagledavate mogućnosti koje pružaju fondovi Evropske unije u oblasti kulture, i koliko će u perspektivi ta sredstva olakšati rad?
BOGDANOVIĆ: Ministarstvo kulture je kontinuiranim radom, jačanjem sopstvenih kapaciteta, ali prije svega međunarodnim djelovanjem stvorilo sve neophodne preduslove i postalo vodeći partner na projektima čije finansiranje se ostvaruje iz pretpristupnih fondova Evropske unije.
Upravo zahvaljujući tim naporima otpočeće realizacija dva projekta čija je vrijednost čak dva miliona eura. S posebnom pažnjom ističem da je Crne Gora u jednom od projekata vodeći partner, što predstavlja veliku čast, ali i odgovornost. Činjenice o kojima sam govorio daju mi za pravo da vjerujem da Ministarstvo i sektor kulture imaju sasvim dovoljno resursa da obezbijede dodatna sredstva, i mimo onih opredijeljenih državnim budžetom, za realizaciju projekata kojima će kulturu Crne Gore učiniti ne samo snažnijom, već i vidljivijom za sve koji tek treba da upoznaju kulturno blago naše zemlje, ali i domete naših stvaralaca.
VN: Ministarstvo kulture Crne Gore je prvi put vodeći partner u okviru Interreg IPA prekograničnog programa saradnje Italija-Albanija-Crna Gora. Kako je došlo do te inicijative, ali i kakve su prednosti učešća u pomenutom programu?
BOGDANOVIĆ: Ministarstvo kulture Crne Gore j e u prethodnom periodu realizovalo više IPA projekata saradnje iz oblasti kulturne baštine, ali i savremenog stvaralaštva. Cijeneći da smo u okviru finansijske perspektive 2007-2013 ostvarili značajne rezultate i izgradili kadrovske kapacitete za implementaciju međunarodnih projekata, procijenili smo da je došlo pravo vrijeme da u svojstvu lidera realizujemo projekat “MONET Culture in Motion in Adriatic Networks of Museums”. Ovaj projekat će zajedno sa projektom “HaMlET” u kojem Ministarstvo kulture takođe učestvuje doprinijeti osnaživanju saradnje na programskoj teritoriji, koja obuhvata Crnu Goru, Albaniju, Regiju Pulja i Regiju Molize, kao i jačanju regionalne pozicije Crne Gore u kontekstu korišćenja pretpristupnih fondova Evropske unije. Trajanje oba projekta je do 2020. godine.
VN: Šta predstavlja definisani cilj samog projekta i ko su partneri Ministarstva kulture?
BOGDANOVIĆ: Projekat podrazumijeva uspostavljanje mreže muzeja koji će biti uključeni u novi prekogranični model saradnje sa ciljem obogaćivanja kulturne i turističke ponude i povećanja broja posjetilaca. Aktivnosti se zasnivaju na više segmenata, a njihov koncept zamišljen je na principima održivosti, kao i potrebi za privlačenjem nove publike i unaprijeđenjem znanja u oblasti kreativnih industrija, valorizacije kulturne baštine i muzejskog menadžmenta.
Pored Ministarstva kulture Crne Gore, partneri na projektu su Muzej Pino Pascali, ARATRO Univerzitet Molize, Regija Pulja, Nacionalna galerija umjetnosti iz Tirane i Muzej fotografije Marubi, dok su pridruženi partneri Ministarstvo kulture Republike Albanije i Opština Leće.