Kultura

Riznica života sačuvana od zaborava

– Prva stalna postavka Etnografskog muzeja, od njegovog osnivanja 1951. godine, otvorena je sinoć na Cetinju, u okviru proslave Dana državnosti. Autori postavke, koja je predstavljena pod nazivom „Iz etnografskog nasljeđa Crne Gore“, bili su Ljiljana Đurišić, Tatjana Rajković, Blažo Markuš, Aleksandra Blagojević i Maja Dragićević-Roganović. 
Riznica života sačuvana od zaborava
Nova PobjedaIzvor

Izložbu je zvanično otvorio ministar kulture Aleksandar Bogdanović, koji je istakao da postavka podsjeća na bogatstvo materijalnih tragova narodnog života i nematerijalne baštine stanovništva koje je nekada živjelo na ovim prostorima.

- Znamo da kulturna istorija Crne Gore počiva na slojevitom civilizacijskom i etničkom postamentu, što se u njenom razvoju odrazilo osobenom multikulturalnošću koja i u našoj savremenosti predstavlja dobar primjer međuetničkog sklada i razumijevanja. Takvi su uslovi iznjedrili bogato i kompleksno materijalno i duhovno nasljeđe, čije čuvanje i zaštita predstavljaju jednu od najvažnijih obaveza cijelog sistema naših kulturnih institucija – kazao je Bogdanović.

DUHOVNA TRADICIJA

Prema njegovim riječima, brojne dokaze o tradiciji, identitetu i osobenostima naroda koji su živjeli na prostoru Crne Gore, danas možemo vidjeti u Etnografskom muzeju. U njemu se, kako je rekao, čuvaju muzejski predmeti koji su nekada bili dio narodnog života, kulture i duhovne tradicije stanovništva, otrgnuti od zaborava, dokumentujući istorijske prilike i vrijeme XIX i XX vijeka.

- Bez obzira na brojne izazove, koji su se od osnivanja do danas, nalazili pred Etnografskim muzejom, danas imamo priliku da prisustvujemo otvaranju prve muzejske izložbe stalnog tipa, kojom se želi prikazati kulturna istorija i narodna tradicija Crne Gore i svih njenih građana. Ljepotu različitosti i njihov sklad, pratimo kroz izložene predmete iz svih segmenata tradicionalnog privređivanja, starih zanata, pokućstva, kulture stanovanja, odijevanja, ratničke tradicije, porodične zaostavštine i drugih oblika tradicije – rekao je ministar Bogdanović. Direktorica Narodnog muzeja Anastazija Miranović ukazala je na identitetski značaj etnografskog nasljeđa u utemeljenju i viševjekovnom trajanju crnogorske države.

- Ono što smo danas ne bismo bili bez iskre u ognjištu, preslice, struke, gusala i jatagana... Ono što ćemo sjutra biti određuje naš odnos prema materijalnom i nematerijalnom nasljeđu koje u amanet i sjećanje ostavljamo generacijama koje dolaze – kazala je Miranović. 

Opširnije u Pobjedi

Portal Analitika