Izložba„Beyond the Looking Glass“francuske arhitektice i umjetniceOdile Decq, jedne od najuticajnijih figura savremene svjetske arhitektonske i umjetničke scene, otvorena je sinoć u Dvorcu Petrovića u Podgorici.
Postavka je koncipirana kao prostorna i idejna cjelina koja obuhvata tri ključna segmenta –umjetnost, arhitekturu i dizajn– koji se međusobno prožimaju i dopunjuju, stvarajući dinamičan i promišljen ambijent. Posebno osmišljeni i jedinstveni elementi izložbe uključujuin situ prostornu instalaciju u parku Kruševac, kao iskulpturu unutar Dvorca Petrovića, objekreirane ekskluzivno za izložbu u Muzeju savremene umjetnosti Crne Gore.
Na otvaranju se obratila umjetnica, a osim nje govorilisu dr Vladislav Šćepanović, direktor Muzeja savremene umjetnosti Crne Gore iBlanka Marković, kustoskinja izložbe.
Umjetnica je kazala da je arhitektura za nju bila put ka otkrivanju mnogih drugih svjetova.
„Arhitektura me dovela do umjetnosti, do dizajna, do gradova i do planiranja, ali i do otkrivanja svijeta. Kroz ovu izložbu želim podijeliti fragmente tog putovanja, kroz radove koji govore o prostoru ne samo kao fizičkoj, već i emocionalnoj i društvenoj dimenziji”, poručila je ona.
Šćepanović je posebno istakao značaj ove izložbe za Muzej i crnogorsku kulturnu scenu.
„ Beyond the Looking Glass ne samo da nas uvodi u multidisciplinarni svijet Odile Decq, već nas podsjeća koliko arhitektura, umjetnost i dizajn imaju moć da oblikuju društvo u kojem živimo”, kazao je on.
Naveo je da je imao privilegiju da upozna Odile tokom rada u žiriju za izbor idejnog rješenja nove zgrade Muzeja savremene umjetnosti Crne Gore.
“Njeno razumijevanje savremene arhitekture i njena vizija prostora odigrali su ključnu ulogu u izboru pobjedničkog rješenja studija A-Fact. Ova izložba dolazi u trenutku kada nam je više nego ikad potrebna javna rasprava o prostoru, identitetu i ulozi kulture u savremenom društvu. Vjerujem da će upravo ova postavka pokrenuti važna pitanja i inspirisati nove korake u izgradnji kulturne infrastrukture Crne Gore”, zaključio je Šćepanović.
KustoskinjaBlanka Markovićistakla je daizložba “Beyond the Looking Glass” ne predstavlja samo retrospektivu jednog stvaralačkog opusa, već i jedinstveni pogled u misaoni i prostorni univerzum umjetnice.
„Odile Decq svojim radom ne nudi odgovore, već postavlja pitanja – o granicama prostora, o ulozi žene u savremenom stvaralaštvu, o načinu na koji arhitektura može postati sredstvo otpora, emancipacije, ali i poezije. Ova izložba je rezultat dijaloga – između njenih ideja i lokalnog konteksta, između umjetnosti i svakodnevice, između nas i ogledala u kojem prepoznajemo sopstvene projekcije prostora i identiteta”, navela je Marković.
Dodala je i da nas ona poziva da iznova osmotrimo prostor koji nastanjujemo – ne samo fizički, već i emocionalno, društveno i politički.
“Djela Odile Decq pomjeraju granice između funkcionalnog i estetskog, između stvarnog i imaginarnog. Njena arhitektura nikada ne negira čovjeka – naprotiv, ona ga osnažuje. Kroz ovu izložbu željeli smo prikazati ne samo vizuelnu snagu njenih formi, već i idejnu dosljednost jedne autorke koja je uspjela da arhitekturu pretvori u oblik borbe za slobodu i dostojanstvo prostora”, zaključila je Marković.
Izložbu će biti otvorena do 8. juna.