Izvod iz predgovora u katalogu dr. Aleksandra Čilikova, istoričara umjetnosti:
„I pored izuzetnog poštovanja i značaja ikonopisa u katoličkim sredinama, molitveni karakter ikone svoje suštinsko ishodište nalazi u pravoslavnoj crkvi. U dogmatskom smislu ikona prenosi Božiju milost i posjeduje svojstva Svetih tajni. Sedmi Vaseljenski sabor, između ostalog, izričito određuje da ‘kada se molimo pred ikonom, bivamo osvećeni’. Drugim riječima, ako se vjernik molitvom obraća Kristovoj i Bogorodičinoj ikoni, on se s njima neposredno suočava.
Posredstvom ikone stižemo u sveti i bezvremenski prostor. Upravo je osnovni zadatak slikara omogućiti kontakt između vjernika i Boga, Krista, Bogorodice, anđela i svetitelja - u tom suptilnom poslu to je apsolutno primarno u odnosu na umjetničku kreaciju koja svakako predstavlja svojstvo slikane ikone. Zlatno doba umjetnosti izrada ikona predstavljao je period srednjeg stoljeća. Nakon propasti Vizantijskog carstva i turskih osvajanja dijelova jugoistočne Europe, Bliskog istoka i sjeverne Afrike, ikona u novim političkim okolnostima ne gubi na značaju o čemu svjedoče brojna djela nastala tijekom Novog stoljeća. Umjetnost slikanja ikona aktualna je i danas o čemu svjedoče i djela - kanonski opravdana, slikarski kvalitetna i a notom osobnog pečata - koja se predstavljaju publici u Pomirdbenoj dvorani na otoku Gospa od Škrpjela“.
Ovo su bili i više nego dovoljni razlozi da se Galatea Gallery zainteresuje za ovakvo predstavljanje izložbe ikona i uključi ga u svoj program decenijske saradnje sa Župnim uredom u Perastu, jer je ovo već deseta izložba koju zajedno organizuju Galatea Gallery i Biskupski ordinarijat Kotor - Župni ured u Perastu, što je postala i tradicija pred Veliku Gospu na ostrvu Gospa od Škrpjela.