U prilog govore i podaci Osnovnog suda u Podgorici da je u posljednje dvije i po godine dosuđeno da 116 osoba mora da plaća izdržavanje djeteta, a samo pet osoba u istom periodu je oslobođeno te obaveze. Iza rešetaka je u protekle tri godine završilo oko 80 osoba koje nijesu htjele da plaćaju dosuđenu alimentaciju.
Saagovornici Pobjede, advokatice Maja Živković i Gorica Vujisić pojašnjavaju da roditelji često kao opravdanje neplaćanja alimentacije navode loše imovno stanje ili bojazan da će novac otići u druge svrhe, a ne za dijete.
- Loše imovinsko stanje kao razlog za nedavanje izdržavanja samo po sebi nije prihvatljivo opravdanje, pri čemu napominjem da je porodičnim zakonom propisano da roditelji imaju pravo i dužnost da izdržavaju dijete, a da i u slučaju ograničenja roditeljskog prava ne biva oslobođen dužnosti da izdržava svoje dijete – navodi Živković.
NISKA SVIJEST
Pored ovog razloga, ona ističe da često jedan od roditelja, koji je obavezan na davanje izdržavanja, smatra da će novac potrošiti drugi roditelj na svoje potrebe, a ne za potrebe djeteta.
- U najvećem broju slučajeva ovo je rezultat niske svijesti roditelja o pravu i dužnosti u pogledu izdržavanja djeteta, svakodnevnim potrebama djece, naročito kada ona veći dio vremena ne provode kod tog roditelja - dodaje Živković.
Ona objašnjava da se zbog neplaćanja izdržavanja može izreći pored zatvorske i novčana kazna, ali i uslovna osuda.
- Koju krivičnu sankciju će sud, u konkretnom predmetu, izreći zavisi od okolnosti svakog slučaja. Uticaće i to koliko se duguje, koliko dugo nije uplaćivana alimentacija, tako da sve to, uz postojanje olakšavajućih ili otežavajućih okolnosti, definiše kaznu – objašnjava ona.
Živković naglašava da se ne mora presudom obavezati neko lice na davanje izdržavanja samo ako se razvodi brak, već i ako je prestala vanbračna zajednica.
- Presudom se može obavezati neko lice na svakomjesečno davanje određenog novčanog iznosa na ime izdržavanja djeteta. Ukoliko roditelj koji je obavezan na davanje izdržavanja ne ispunjava svoju obavezu definisanu pravosnažnom presudom, može se, pored mogućnosti podnošenja krivične prijave, podnijeti i prijedlog za izvršenje nadležnom javnom izvršitelju za eventualnu prinudnu naplatu – pojašnjava Živković.
(Opširnije u današnjoj Pobjedi)