Proteklih mjeseci se desilo nekoliko nesreća u kojima su učestvovala vozila sa autonomnom tehnologijom, bilo je i fatalnih ishoda, pa jedna od ključni stvari na kojima se radi u vezi s ovim je bezbjednost.
U vezi stim, direktor tehnološke kompanije Blakcberry Džon Čen upozorava na dodatnu opasnost u vezi sa automomnim vozilima – s obzirom da zavise od tehnologije, moguće ih je "hakovati" što ih može učiniti oružjem u rukama kriminalaca.
Iako i sam Blackberry radi na razvoju sopstvene tehnologije autonomne vožnje u saradnji sa kineskim internet gigantom Baiduom, ali i dalje upozorava na rizike koje ta tehnologija nosi sa sobom.
Čen ističe da ova vozila imaju više linija kompjuterskog koda nego standardni borbeni avion, što hakerima omogućava ogroman prostor za "provaljivanje" i zloupotrebu.
"Automobil lako može biti zaražen virusima i potpuno pretvoren u oružje. Ako haker može da ga preuzme, možete zamisliti šta sve mogu s njim. Mogu da napravim automobil 90% siguran od virusa, ali čim dospje na put i u upotrebu, ti uslovi moraju da se redovno provjeravaju", rekao je Čen.
Blackberry ne očekuje komercijalnu upotrebu autonomnih vozila još najmanje pet godina, uprkos ogromnim ulaganjima i razvoju teholoških divova i automobilskih proizvođača.
Čen ističe da postoji još mnogo izazova prije nego što samovozeći automobili postanu masovna pojava na putevima.
"Samoupravljanje i dalje značajno zavisi od ljudske greške i kontrole bezbjednosti. Moraju da se uspostave pravila i tehnološki sigurnosni uslovi prije nego što se dozvoli izlazak tih vozila na put", kaže direktor Blackberryja.
Samovozeća tehnologija predstavlja i veliki izazov za osiguravajuće kompanije i zakonodavce, koji moraju odluče ko će se smatrati odgovornim u slučaju nesreća.