Ministar kulture Aleksandar Bogdanović, izjavio je nakon sjednice Vlade da su izmjene postojećeg Zakona uslovljene potrebom usklađivanja sa revidiranom Konvencijom Savjeta Evrope o kinematografskoj koprodukciji iz 2017. godine, koju je Vlada utvrdila 07. juna ove godine.
“Novim zakonskim rješenjem povećana je stopa povraćaja dijela sredstava koja producent utroši snimajući film u Crnoj Gori, sredstvima koja nijesu obezbijeđena iz državnog budžeta. Sa dosadašnjih 20%, stopa se povećava na 25% kvalifikovanih troškova,” istakao je ministar Bogdanović.
On je saopštio da će uskladjivanje sa revidiranom Konvencijom stvoriti povoljnije uslove za
participaciju crnogorskog filmskog sektora u većim multilateralnim i bilateralnim koprodukcijama, a izuzetno je važano i u kontekst pristupanja Crne Gore potpornom fondu Savjeta Evrope za kinematografiju Eurimages, koje je u toku.
U cilju podsticanja proizvodnje kinematografskih djela i privlačenja inostranih ulaganja, Predlogom zakona se mijenja odredba o pravu producenata na povraćaj dijela sredstava utrošenih za proizvodnju filmova u Crnoj Gori, koja je Zakonom ustanovljena 2015. godine kao podsticajna mjera.
Stopa se povećava sa 20% na 25% od kvalifikovanih troškova, a motiv za ovo povećanje je u činjenici da je to najmanja stopa koja se primjenjuje u zemljama regiona, dok u nekim evropskim državama ona iznosi i 30%.
Ministar Bogdanović je istakao da se ovom izmjenom stvaraju povoljniji uslovi za prisustvo većeg broja inostranih producenata koji će snimati u Crnoj Gori, što podrazumijeva i njihovu obavezu da najmanje 100.000 eura moraju utrošiti u našoj zemlji ukoliko žele da ostvare pravo na povraćaj dijela sredstava.
“Sprovođenjem ove podsticajne mjere, istovremeno se doprinosi i povećanju zaposlenosti
u kinematografskom sektoru, angažovanju privrednih subjekata iz ove oblasti, kao i povećanju korišćenja kapaciteta u uslužnim djelatnostima. Primjena ove mjere doprinosi i boljoj promociji turističkih potencijala i podstiče razvoj tzv. “filmskog turizma”,” naveo je Ministar.
“Na osnovu dugogodišnjeg iskustava zemalja regiona sprovođenjem ove podsticajne mjere ostvaruju se značajni ekonomski benefiti na nacionalnom nivou, odnosno priliv novih sredstava u budžet države. Generalno, iz uporednih iskustava proizilazi da se za svaki euro uložen po ovom osnovu, državi vrati 3 eura”, dodao je ministar.