Kultura

Veliko priznanje pjesniku Sretenu Peroviću

Proteklih dana u Podgorici i drugim gradovima Crne Gore, u Sali Muzeja Podgorice,  26. septembra 2018., u prisustvu brojnih građana, otvoren je Svjetski festival poezije „Eminesku – Njegoš“, prva književna manifestacija tog ranga u Crnoj Gori.
Veliko priznanje pjesniku Sretenu Peroviću
Portal AnalitikaIzvor

Uz izložbu izvornih i prevedenih djela akademika Perovića, kome je Festival posvetio Svečani omaž, na otvaranju Festivala  govorili su ministar kulture Aleksandar Bogdanović, gradonačelnik Podgorice Ivan Vuković, predśednik Senata DANU Čedomir Bogićević i doajen Crnogorske književnosti pjesnik Sreten Perović.

 Ovu univerzalnu svjetkovinu poezije, na prijedlog i uz saradnju akademika Jona Dekoneskua, predśednika Ineternacionalne akademije „Mihai Eminesku“ (Rumunija), kao svoju osobenu i vanrednu manifestaciju,  -  organizovao je Glavni Grad, a neposredno ostvario njegov Sekretarijat za kulturu i sport, odnosno doktorantkinja Nela Savković Vukčević, njegov  predvodnik.

Učesnici Festivala  „Eminesku – Njegoš“ /World Poetry Festival/ obišli su i donekle upoznali  dio centralne i primorske Crne Gore – istorijsku i aktuelnu prijestonicu Cetinje i njegovo bogato  istorijsko nasljeđe, te stare naše gradove: Ulcinj, Bar, Tivat i Kotor. Gostujući pjesnici su čitali svoju poeziju na izvornim jezicima, te slušali kako ona pristoji na crnogorskom jeziku. U svim tim prilikama - na prijemima kod Predśednika Crne Gore, kod Gradonačelnika Podgorice, kod Predśednika Parlamenta, kod Ministra kulture, na protokolarnim i neformalnim sastancima  - vođeni su  razgovori  o sadašnjoj i istorijskoj Crnoj Gori, o cnogorskom književnom nasljeđu, o poeziji i savremenim društvenim procesima...

Istaknuti predstavnici svojih država i institucija, akademija nauka i univerziteta, učesnici Festivala, u svojim govorima naglasili su univerzalne vrijednosti poezije Sretena  Perovića i uručili mu  nova visoka priznanja: Veliku nagradu Internacionalne akadmije „Mihai Eminecu“ (predśednik  Jon Deakonesku),  Diplomu Počasnog člana Moldavske akademije nauka i umjetnosti (predśednik Nicolae Dabiža),  Diplomu Doctor Honoris Causa Ukrajinske akademije nauka – Instituta za nauku, kulturu i istoriju (akad.  Dimitro Čistjak). Ovom prilikom Peroviću su uručene i dvije nove knjige prijevoda  njegove poezije: „CENUSA TEMPOLUI“ na rumunskom u izdanju edicije „Evropa“(preveo Nikolae Dabiža) i zbirke poezije  na francuskom jeziku, u izdanju Evropske akademije nauka, umjetnosti i književnosti iz Pariza (preveo D. Čistjak).

Dukljanska akademija nauka i umjetnosti izražava zahvalnost pjesnicima-učesnicima Svjetskog festivala poezije, posebnu akademicima i institucijama Rumunije, Moldavije, Ukrajine i ASEAL (Pariz), s nadom da će u svojim zemljama prezentirati pozitivne utiske o ljudima, prirodnim osobenostima  i društvenim prilikama u savremenoj  Crnoj Gori.

Dukljanska akademija nauka i umjetnosti i njeni akademici, kao i do sada, i u buducnosti će  nastaviti da afirmisu crnogorsko istorijsko i kulturološko nasljeđe, da  prezentiraju savremene multinacionalne vrijednosti Crne Gore i da izgrađuju  prijateljske odnose sa stvaraocima i njihovim narodima u Evropi i ostalom svijetu.

Portal Analitika