Iz Ministarstva prosvjete saopšteno je da je tokom sastanka bilo riječi o uklađivanju ponude i tražnje, kao i potrebi da obrazovni sistem kontinuirano radi na obezbjeđivanju znanja koja će omogućiti lak prelaz iz obrazovnog sistema u radno okruženje.
“Sagovornici su se složili da je prošlogodišnjim uvođenjem dualnog obrazovanja u crnogorske stručne škole načinjen veliki iskorak”, ističu u Ministarstvu.
Šehović je informisao Onestinija da je od ove školske godine preko 500 učenika i 200 poslodavaca uključeno u dualni oblik obrazovanja.
“Istakao je, takođe, da činjenica da do sada nije bilo ni jedne primjedbe u saradnji poslodavaca i učenika koji su uključeni u dualno obrazovanje, dovoljno govori o ozbiljnosti sa kojom se prišlo organizaciji ovog vida školovanja”, dodaju u Ministarstvu.
Dualno obrazovanje podrazumijeva oblik edukacije u srednjim stručnim školama tokom koga učenik paralelno uči i radi kod poslodavaca uz mjesečnu naknadu. Učenici takođe sklapaju ugovore sa poslodavcima kod kojih rade, što značajno povećava šanse za zaposlenje kod tog poslodavaca i nakon završetka škole, ali i učenicima daje praktična znanja sa kojima mogu sjutra pokrenuti spostveni biznis.
Sagovornici su se saglasili da će 2019. godinu iskoristiti da rade na daljem unapređenju stručnog obrazovanja kroz jačanje dualnog oblika učenja, finansiranja stručnog obrazovanja, uz redovne aktivnosti, odnosno izvještavanje u sklopu Torino i Riga procesa.
Torino proces je analiza ETF-a u oblasti politika stručnog obrazovanja koja je pokrenuta 2010. godine. Evropska trening fondacija usmjerena je na pružanje podrške i pomoći zemljama u razvoju u dijelu stručnog obrazovanja kroz reformu obrazovanja, obuku i tržište rada. Ministarstvo prosvjete i ETF imaju dugogodišnju saradnju, a obuka nastavnika i kontinuirani profesionalni razvoj je u fokusu aktivnosti.