Društvo

Poboljšaće se kvalitet života pacijenata sa epilepsijom i Parkinsonovom bolešću

Audio-vizuelna komunikacija, daljinska dijagnoza, razmjena medicinskih podataka, mišljenja, konsultacije i druge medicinske usluge između referentnih centara i bolnica u realnom vremenu, benefiti su projekta NeurNet, koji će doprinijeti smanjenju broja transporta i poboljšanju kvaliteta života pacijenata sa epilepsijom i Parkinsonovom bolešću.
Poboljšaće se kvalitet života pacijenata sa epilepsijom i Parkinsonovom bolešću
Portal AnalitikaIzvor

To je saopšteno na edukativnom događaju „Značaj razvoja telemedicine  u oblasti neurologije za region“ koji je organizovan u Herceg Novom u okviru IPA projekta NeurNet - Mreža za zbrinjavanje pacijenata s farmakorezistentnom epilepsijom i uznapredovalom fazom Parkinsonove bolesti.

Generalna direktorica Direktorata za ekonomiku u zdravstvu i projekte, Milica Škiljević, kazala je da je u okviru projekta NeurNet planirano uspostavljanje mrežnih referentnih centara i bolnica povezanih modernim informacijskim i komunikacijskim tehnologijama (ICT) koje će, kako je objasnila, omogućiti optimizaciju kapaciteta referentnih centara i povećanje dostupnosti zdravstvenih usluga, kao i prenos znanja i dobre prakse.

„Projektom je predviđeno i opremanje bolnica savremenim EEG uređajima s video nadzorom, računarskom opremom, izrada aplikacije i instaliranje zajedničkog video-konferencijskog sistema. Navedeno će doprinijeti jačanju kapaciteta bolnica i unaprediti kvalitet pruženih usluga“, navela je Škiljević.

Ministarstvo zdravlja Crne Gore, kako je rekla, ulaže velike napore u jačanje kapaciteta zdravstvenih ustanova kroz ulaganje u infrastrukturu, opremu, a naročito, kako je dodala, u edukaciju kadra.

„U tom smislu, posebno ističemo uvođenje telemedicinskih servisa u Crnoj Gori, koji će imati poseban značaj u pojedinim djelovima Crne Gore, gdje je ograničeno brzo i efikasno pružanje zdravstvenih usluga“, istakla je Škiljević.

Prema njenim riječima projekat je podijeljen u tri faze, a prva faza obuhvata spajanje Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) sa opštim bolnicama u Beranama, Baru i Pljevljima.

„U sva četiri centra obezbijeđeni su posebni prostori i savremeni uslovi za rad i mogućnost da ljekari dijagnostičke nalaze koji su urađeni u regionalnim centrima (UZ, CT, MR i sl.) odmah pošalju u jedinstvenu bazu, uz poštovanje svih zdravstvenih normi u razmjeni ličnih podataka pacijenata“, kazala je Škiljević.

Druga faza projekta, kako je pojasnila, podrazumijeva umrežavanje sa ustanovama i institucijama iz regiona sa kojima su sklopljeni ugovori dok je u trećoj fazi, kako je dodala, predviđeno umrežavanje sa referentnim centrima iz cijelog svijeta.

„Kroz razvijanje ove mreže napravićemo sistem koji će se koristiti u rijetkim, ali veoma važnim trenucima kada nije moguće naći rješenje u regionu za naše pacijente“, kazala je Škiljević.

Ona je rekla da je krajnji cilj primjene telemedice poboljšanje kvaliteta usluga u zdravstvenim ustanovama, edukacija ljekara i zadovoljstvo pacijenata „koji će biti u prilici da dobiju i drugo stručno mišljenje ljekara iz referentnih zdravstvenih centara“.

Predstavnica Federalnog ministarstva zdravstva Bosne i Hercegovine, Dženita Hukić, kazala je da će sve bolnice, koje su uključene u projekat, putem opreme, biti uvezane u sistem i imaće mogućnosti audio-vizuelne komunikacije i razmjene medicinskih podataka.

„Ispitali smo informatičke mogućnosti za svaku od ovih bolnica, kako bi bili sigurni da ovaj sistem zaista može biti funkcionalan i stavljen u pogon u svim ustanovama. Povećaćemo kvalitet i dostupnost usluga za pacijente, smanjujući njihov nepotreban prevoz“, rekla je Hukić.

Ona je istakla da će 28 doktora iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Hrvatske imati priliku da unaprijede znanje i vještine u oblasti neurologije.

„Misli se da će ukupno 200 pacijenata iz ove tri države, za vrijeme projekta, imati mogućnost da budu dio mreže i iskoriste sve benefite. Oprema će biti trajno dodjeljena bolnicama kojima će biti data na korišćenje“, rekla je Hukić.

Prema njenim riječima, finalizovan je upitnik za ustanove i pacijente i vrlo je bitno, kako je pojasnila, da postoji uvid u stanje na terenu.

„Vrlo je bitno da znamo šta je to čime raspolažu zdravstvene ustanove, sa čime se pacijenti sve susrijeću, koju uslugu imaju sada, i na osnovu toga možemo praviti plan kako unaprijediti sve ono nedostatno“, kazala je Hukić.

Direktor hrvatskog Zavoda za telemedicinu, Mladen Novosel, istakao je da je Hrvatska imala sreću da je prije 13 godina počela sa organizovanjem institucije koja će se baviti telemedicinom.

„Tako da smo u tih 13 godina skupili iskustvo u implemetaciji telemedicine, uvođenju novih usluga i međunarodnoj saradnji. To nam je pomoglo da dođemo do prijedloga projekta, koji je sada ovdje u fazi sprovođenja i sa kojim vjerujemo da ćemo mnogo napraviti, pogotovo na regionalnom nivou“, kazao je Novosel.

Doktor iz Klinike za neurologiju KCCG, Mladen Debeljević, ocijenio je da da projekat NeurNet predstavlja značajan korak u unaprjeđenju zdravstvenih usluga u Crnoj Gori.

„Do sada su pacijenti sa farmakorezistentnom epilepsijom upućivani u Hrvtasku i Srbiju. Nabavkom savremene opreme, koja će ubrzo biti dostupna u KCCG, postojaće mogućnost da se ti pacijenti na adekvatan način zbrinu i neće biti potrebe za njihovim slanjem van granica Crne Gore i tu ćemo zaokružiti cjelokupan dijagnostički i terapijski postupak“, objasnio je Debeljević.

Projekat NeurNet rezultat je saradnje Federalnog ministarstva zdravstva Bosne i Hercegovine, Ministarstva zdravlja Crne Gore i Hrvatskog zavoda za telemedicinu.

Portal Analitika