Članice Ženske političke mreže, koja okuplja predstavnice 16 političkih partija iz vlasti i opozicije, predstavile su niz inicijativa za izmjenu konkretnih zakonskih tekstova, u cilju obezbjeđenja bolje pravne i insitucionalne zaštite žena od svih oblika nasilja.
Potpredsjednik je pozdravio stručnost, ozbiljnost i studioznost predstavljenih inicijativa, izražavajući spremnost Vlade da navedne inicijative podrobno razmotri i realizuje, u okviru svojih nadležnosti kroz program rada Vlade za narednu godinu, sve njihove aspekte koji će doprinijeti uspostavljanja čvršćih garancija zaštite sigurnosti i jednakosti žena u ostvarivanju prava.
U tom smislu, saopštio je otvorenost Vlade da predstavnice Ženske političke mreže uzmu aktivno učešće u radu Vladinih radnih tijela koja će, kroz pripremu izmjena zakona, predložiti unapređenje zaštite sigurnosti i prava žena u crnogorskom društvu.
Tokom razgovora ukazano je na jedan broj konkretnih primjera nejasnih ili neadekvatnih zakonskih normi koje otežavaju adekvatnu zaštitu žrtava nasilja i pravično kažnjavanje nasilnika, poput dominacije prekršajne odgovornosti i izricanja niskih novčanih kazni za djela nasilja nad ženama ili nejasno definisane granice između prekršaja i krivičnih djela.
Potpredsjednik je saopštio da će Vlada dati maksimalan doprinos da svi uočeni nedostaci u zakonima i njihovoj primjeni budu eliminisani iz crnogorskog pravnog sistema, naglašavajući da država mora obezbijediti efikasnu institucionalnu i pravnu zaštitu žrtava i pravično kažnjavanje nasilnika.
Predstavnice Ženske političke mreže saopštile su podatak da je, u protekloj godini, na tretiranje posljedica nasilja nad ženama Crna Gora potrošila 9,2 miliona eura, ocjenjujući da bi ulaganje u pouzdanije pravne i istitucionalne mehanizme zaštite žena od nasilja donijelo ne samo višestruku društvenu korist, već i značajnu uštedu javnih sredstava.