On smatra da Rusija neće moći da održava svoj potencijal na sadašnjem nivou zbog smanjenih demografskih i ekonomskih pokazatelja, prenosi Sputnjik.
Prema Danfordovom mišljenju Kina je ta koja ima veće mogućnosti za povećavanje svog potencijala.
„Po mom mišljenju, ono što su oni uradili u pogledu povećanja svog vojnog potencijala za posljednjih nekoliko godina, oni će to nastaviti… mislim da bi u narednih 20-30 godina trebalo posmatrati Kinu kao prijetnju“, dodao je Danford.
U septembru je američki ministar odbrane Džejms Matis nazvao nuklearno oružje Rusije primarnom spoljnom prijetnjom za svoju zemlju.
Pentagon je ranije objavio nuklearnu doktrinu SAD u kojoj je veliku pažnju posvetio razvoju ruskih nuklearnih snaga. U dokumentu se navodi da će Vašington nastaviti da ulaže u razvoj nuklearnih bojevih glava male snage.
Izjave o „ruskoj prijetnji“ periodično se čuju od zapadnih političara, najčešće iz baltičkih zemalja i Poljske.
Pri tome je Moskva više puta naglašavala da nikada neće napadati nijednu zemlju NATO-a. Prema riječima ruskog ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrova, NATO dobro zna da Rusija ne planira nikoga da napada, već jednostavno koristi priliku da rasporedi više tehnike i bataljona blizu granica Rusije.