Kultura

Nesputana harmonija

Sada nije nimalo lako vaspitavati djecu - nerijetko možemo da čujemo, sa svih strana. Istina, samo što je riječ „sada“ višak. Sa djecom nikada nije, niti će biti lako raditi. Klinci su radoznali, maštoviti, osjetljivi, daroviti su, brzo kapiraju, često su surovo iskreni... Pa onda budi pametan, majčin sine, i provali najefikasniji način da probudiš i izvučeš najbolje iz njih.
Foto: Zvanična FB stranica Prihvatilišta
Foto: Zvanična FB stranica Prihvatilišta
Objektiv/PobjedaIzvor

Selfi i krava

Jedna od glavnih razlika između „nekad“ i „sad“ jeste mnogo veći broj sadržaja kojima možete animirati, zabaviti, edukovati, ali i zatupiti djecu. Emocionalni razvoj djeteta najviše zavisi od roditelja, a ako je u pravu čuvena ljekarka i pedagoškinja Marija Montesori – najvažnije je ono što klinci nauče do četvrte godine.

Djeca uče po modelu, upijaju sve živo, imitiraju i identifikuju se sa onima sa kojima su emotivno povezani. Za razliku od onog nekad, kada su odlasci u prirodu sa roditeljima bili svakodnevica, djeca sada žive u eri moderne tehnologije, pa prirodu najčešće gledaju na slikama. Nažalost, mnogi među njima prije će naučiti da prepoznaju selfi štap nego kravu.

U Podgorici je odnos mjesta u prirodi gdje možete da izvedete djecu prema zatvorenim prostorima oko 3:30. I neka to, nego roditelji kao da se još više trude da zatvore klince u četiri zida. Ne može se živjeti od (često izuzetno, sramotno skupih) proslava rođendana, raznih zabava, ispraćaja u vrtić, obilježavanja početka škole, kraja škole, male mature, velike mature, prve petice, šeste petice, nagrade u plesu, manekenstvu, karateu.

02-prihvatiliste

Druga opcija

Djeca se nagrađuju za sve što bi trebalo i ne bi trebalo, i to na način koji više zadovoljava roditelje željne glamura, balona, baldahina, novih haljina, ekskluzivnih torti i fotografija na Instagramu.

Najjače od svega je to što sam sigurna da bi, kad bi pitali svoju djecu, da li bi radije slavili rođendan u nekom fensi restoranu (za koji, naravno, nemaju ni pojma koliko je „ekskluzivan“) ili okruženi prirodom i životinjama – klinci radije izabrali drugu opciju.

Priroda je ljekovita, samo bi joj se trebalo vratiti. Poznato je da djeca, koja su imala veći kontakt sa životinjama u djetinjstvu, u zrelom dobu bivaju smirenija i zadržavaju pozitivniji stav prema životu. Životinje pružaju nesebičnu ljubav. Djeca to osjećaju i to kasnije mora pozitivno da se odrazi na njihov psihički razvoj. I samo nemojte reći da nemate mnogo opcija da ih „združite“ sa životinjama u Podgorici. To nije tačno.

03-prihvatiliste

Životno iskustvo

Evo, na primjer, na 20 kilometara od Podgorice nalazi se mjesto koje predstavlja pravu oazu za napuštene divlje i domaće životinje. U predivnom ambijentu Prihvatilišta i oporavka za životinje, osjećate se kao da ste upravo „zakoračili“ u neku emisiju na TV Discovery Channel.

Tu možete da vidite: kamilu, lamu, medvjeda, vuka, majmuna, orla, emua, jelena, svinje, kokoške, paunove, ponekog psa... Životinje prolaze pored vas, nesputane i neagresivne. Ima li veće radosti i blagosti za gradsko dijete? Teško. Većini klinaca iz gradova sasvim je nepojmljiva ova harmonija prirode.

04-prihvatiliste

Skakanje u zagušljivoj igraonici ne može da se uporedi sa boravkom u prirodi. Miris sijena, čisti vazduh, zelenilo, životinje. To je nemoguće platiti skupom garderobom i telefonom. Hraniti mladunče divlje životinje, maziti ga, osjećati mu dah, trčati sa njim – to je iskustvo koje bi svako dijete, mlađe ili starije, trebalo da doživi...

Mislite o tome, kad već imate mogućnost da ga pružite svojim klincima. I to samo 20 kilometara od „praga“ kuće.

Mirjana POPOVIĆ

Portal Analitika