Kultura

Bezobrazluk braće Marks

Američka filmska javnost nije bila ni najmanje začuđena saznanjem da je iznervirani Benito Musolini vrlo brzo zabranio satiru braće Marks. No, niko nije bio srećniji od njih zbog toga što su uspjeli da izlude „velikog vođu“
FOTO: pinterest.com / youtube.com
FOTO: pinterest.com / youtube.com
Objektiv/PobjedaIzvor

Prije nego će se preseliti u produkcijsku kuću MGM, braća Marks će za tada popularniji Paramaunt napraviti jedno od ključnih autorskih djela. Ostvarenje „Duck Soup“, premijerno prikazano 17. novembra 1933, opisali su kao „laganu komediju“, iako ovaj film to zapravo nije. U prilog tome da je riječ o jednoj od najopasnijih satira svih vremena, govori činjenica da je većina političkih velikana Evrope bila revoltirana „bezobrazlukom braće Marks“.

Revolt publike

Američka filmska javnost nije bila ni najmanje začuđena saznanjem da je iznervirani Benito Musolini vrlo brzo zabranio „Duck Soup“. Jedan od vodećih filmskih kritičara tog vremena zapisao je da su braća Marks poludjela od sreće nakon saznanja da su iznervirali „velikog vođu“.

No, premijera njihovog filma nije bila ni blizu uspjeha. Naprotiv. Amerikanci su bili posebno iznenađeni drskošću braće Marks da se šale u pogrešno vrijeme.

S obzirom na to da je na američkom tlu bila aktuelna ekonomska kriza, Velika depresija, a u Evropi tinjala fašistička vatra, filmofili nijesu bili pretjerano zainteresovani da ga pogledaju.

Entuzijazam sigurno nije povećao ni čuveni filmski citat Gruča Marksa: „Sjećaš li se onomad kada si bio na ratištu i rizikovao svoj život, a mi smo ovdje, na sigurnom, razmišljali i zaključili da si ti velika budala!“ Amerikanci su se načisto pomamili. Njihov revolt prema filmu otišao je toliko daleko, da se „Duck Soup“ mogao pogledati vrlo rijetko - sve do šezdesetih godina!

02-poster

Neviđena satira

„Duck Soup“, posljednji film braće Marks u punom sastavu, jedan je od rijetkih primjera filmske produkcije i scenarija koji može da se prilagodi bilo kom vremenu.

Zaplet počinje kada diktator bankrotirane Fredonije napadne obližnju zemlju Silvaniju. Čini se kao jednostavna fabula koju možete i da objasnite i da snimite sa lakoćom.

Ipak, braća Marks ne bi bila braća Marks kada bi se vodila prostim pristupom, pa ova jednočasovna večerica ima mnogo više slojeva nego mnogi moderni pokušaji satire. Štoviše, pitanje je da li sada uopšte možemo da vidimo satiru u ovoj formi? Odgovor glasi - vjerovatno ne.

03-ogledala

Potpuno ludi

Iako su braća Marks insistirala da film režira Lio Mekeri, ovaj Oskarovac nije bio oduševljen svojim režiserskim i scenarističkim odlukama.

- Ne znam kako sam uspio da ne poludim dok sam radio ovaj film. Zaista nijesam želio da sarađujem sa njima. Bili su potpuno ludi! - kazao je Mekeri u jednom intervjuu, naglašavajući da je na sve načine pokušao da izađe iz projekta.

Da jeste, to bi se osjetilo. Mekeri je bio veliki maestro, što najbolje može da se osjeti u čuvenim scenama sa ogledalom u filmu „Duck Soup“.

Na kraju, projekat Mekerija i braće Marks možda nije dobio simpatije gledalaca ni odmah poslije premijere, ni nekoliko godina kasnije. Ali, kako to često biva sa maestralnim filmovima, „Duck Soup“ se sada smatra nezaobilaznim remek djelom satire.

L. M.

 

Portal Analitika